سال 2014 از چشم انداز روزنامه یومیوری

خوانندگان روزنامه ژاپنی یومیوری شیوع بیماری ابولا را به عنوان مهمترین حادثه در بین 10 واقعه تاثیرگذار جهانی در سال 2014 انتخاب کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه یومیوری، بیماری ابولا بیش از 7500 کشته در کشورهای غرب آفریقا بر جای گذاشته و به اروپا و آمریکا هم رسیده است. گفته می‌شود برای جلوگیری از گسترش‌های آتی این بیماری، حمایت‌های دارویی و پزشکی بین‌المللی باید به شدت تقویت شوند.

این گزارش در ادامه تشریح مهمترین وقایع سال 2014 از نظر خوانندگان خود به الحاق کریمه به روسیه و درگیری‌ها بین این کشور با اتحادیه اروپا و آمریکا پرداخته است. آمریکا، اروپا و ژاپن این تغییر مرزی را نپذیرفتند و تحریم‌هایی را علیه مسکو اعمال کردند. در ادامه این اقدامات متقابل، روزنامه یومیوری به نشست سران هفت کشور مهم صنعتی پرداخته و برگزاری این جلسه بدون حضور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را مورد توجه قرار داده است.

در ادامه این گزارش به سقوط هواپیمای مالزیایی در شرق اوکراین اشاره شده است. این هواپیما به همراه 298 سرنشین و خدمه خود در شرق اوکراین سقوط کرد و تمام سرنشینان آن جان خود را از دست دادند. بسیاری معتقدند که شبه نظامیان حامی روسیه که از سوی روسیه حمایت می‌شوند موشکی را به طرف این هواپیما پرتاب کرده‌اند.

روزنامه یومیوری سپس به آشوب‌های خاورمیانه پرداخته و آورده: آشوب‌های خاورمیانه هم چنان یکی از مسائل نگران کننده است.

ایالات متحده و شرکایش در ادامه حملات گروه داعش در عراق و سوریه حملاتی هوایی علیه این گروه تروریستی انجام دادند اما آمریکا هنوز تصمیمی درباره دخالت مجدد نظامی در عراق اتخاذ نکرده است.

در پی این وقایع دموکرات‌ها و اوباما شکستی تاریخی را متحمل شدند و با کاهش حمایتشان در بین مردم نتایج انتخابات میان دوره‌ای را به جمهوری خواهان واگذار کردند.

اتفاق مهم بعدی از نظر مخاطبان یومیوری دریافت صلح نوبل توسط ملاله یوسف زی به دلیل تداوم کمپین در حمایت از حقوق زنان بوده است. بسیاری از مردم از شجاعت و ایستادگی وی برای اعتقاداتش به ویژه پس از حمله افراطیون به وی تحت تاثیر قرار گرفتند.

با این حال در حادثه مهم دیگری افراطیون همین گروه در ماه دسامبر به مدرسه‌ای در پیشاور پاکستان حمله کردند و بسیاری از دانش آموزان را کشتند. اما حوادث مهم سال رو به اتمام 2014 به همین جا ختم نمی‌شود. در حادثه مهم دیگری یک کشتی مسافربری متعلق به کره جنوبی غرق شد و 304 نفر ناپدید و یا کشته شدند. واکنش خانواده‌های این قربانیان یکی از دردناک‌ترین تصاویر سال 2014 بوده است.

یکی از وقایع دیگری که خوانندگان یومیوری آن را مهم توصیف کرده‌اند اعتراضات هنگ کنگ بوده است. معترضان هنگ کنگی با تحصن در خیابان‌ها خواستار آزادی بیشتر در انتخاب رئیس اجرایی خود شدند. این اعتراضات در واقع علیه دولت مرکزی چین بود که همواره کنترل بر این منطقه را افزایش می‌دهد.

با بروز این مسائل این سوال ایجاد می‌شود که همسایگان چین از جمله ژاپن چگونه باید با این کشور که توسط حکومت بسته کمونیستی هدایت می‌شود و قصد دارد مرزهای خود را گسترش دهد و علاقه دارد به یک قدرت نظامی و اقتصادی تبدیل شود مقابله کند. این مساله طی سال آتی برای همسایگان چین مشکلی بود که به سادگی حل نخواهد شد.

انتهای پیام

کد N650910