ظریف در دیدار وزیر تجارت و صنایع دستی تونس:

تنها راه احقاق حقوق فلسطینی‌ها، مقاومت است

سیاست خارجی

برخوردی که با مطالبات حداقلی مردم فلسطینی در قالب پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده به شورای امنیت شد ثابت می‌کند که تنها راهی که فلسطینی‌ها برای احقاق حقوق خود دارند، راه مقاومت است.

وزیر تجارت و صنایع دستی تونس صبح امروز طی دیدار با وزیر امور خارجه کشورمان، پیرامون همکاری‌های دوجانبه و مسائل منطقه‌ای به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف در این دیدار با بیان اینکه تجربه انتخابات تونس، حاصل توافق و همگرایی اقشار مختلف مردم تونس بود، حمایت تونس از آرمان فلسطین را مورد تقدیر قرار داد و افزود: برخوردی که با مطالبات حداقلی مردم فلسطینی در قالب پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده به شورای امنیت شد ثابت می‌کند که تنها راهی که فلسطینی‌ها برای احقاق حقوق خود دارند، راه مقاومت است.

وی با اشاره به خطر افراط گرایی و تروریزم به عنوان درد مشترک همه کشورهای منطقه، بر ضرورت مشارکت و ایفای نقش فعال از سوی همه کشورهای منطقه در مبارزه با این پدیده شوم تأکید کرد.

وزیر خارجه کشورمان همچنین ضمن ابراز خرسندی از برگزاری قریب‌الوقوع هفته فرهنگی تونس در ایران افزود: برای جمهوری اسلامی ایران روابط با تونس بسیار ارزنده است و از توسعه این مناسبات و همکاری‌ها در سطوح دوجانبه و منطقه‌ای استقبال می‌نماید.

ظریف با اشاره به پیشرفت‌های علمی و صنعتی جمهوری اسلامی ایران گفت: این ظرفیت‌ها در خدمت همه دوستان ما در منطقه است و ما در همه زمینه‌ها از جمله در زمینه انتقال فن‌آوری‌های نوین به کشور تونس آماده همکاری هستیم.

وی همچنین درخصوص لیبی اظهار داشت: ما از هر راه حلی که منجر به آرامش و حاکمیت مردمی در این کشور گردد حمایت می‌کنیم و برای هر گونه کمکی در این راستا آمادگی خواهیم داشت.

وزیر تجارت و صنایع دستی تونس نیز با اشاره به اهمیت روابط با کشورهای منطقه به ویژه کشورهای دوست و برادر همچون جمهوری اسلامی ایران برای کشورش ضرورت گسترش همکاری‌های دوجانبه در همه زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، تجاری، گردشگری، علمی و فرهنگی را مورد تأکید قرار داد.

نجلاء حروش همچنین بر موضع کشورش در حمایت از حق جمهوری اسلامی ایران برای استفاده از فن‌آوری صلح‌آمیز هسته‌ای و همچنین تلاش برای حل و فصل مسائل موجود از طریق مذاکرات هسته‌ای تأکید کرد.

وی تأکید کرد: مسئله فلسطین همواره مورد اهتمام تونس بوده و امیدواریم همه کشورهای منطقه بصورت یکپارچه و واحد در کنار فلسطین ایستادگی کنند.

وزیر تجارت تونس همچنین ضمن تجلیل از پیشرفت‌های چشمگیر جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های علمی و فن‌آوری‌های نوین، نسبت به استفاده از این ظرفیت و تجربه ابراز امیدواری كرد.

کد N650799