مذاکرات هسته‌ای ایران یکی از 10 موضوع اول در روابط آمریکا - رژیم صهیونیستی

سیاسی

روزنامه اورشلیم پست در گزارشی با پرداختن به روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال 2014 نوشت: قدرت‌های جهانی در سال گذشته به ایران اجازه غنی‌سازی در خاک خودش را دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه اورشلیم‌پست در گزارش خود با عنوان "10 اتفاق میان آمریکا و اسراییل در سال 2014" به 10 موضوع اول مورد بحث در روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی در یک سال گذشته پرداخته که مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 یکی از آن‌هاست.

اورشلیم‌پست در این باره نوشت: مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 برای بار دوم در سال 2014 تمدید شد که تا حدودی موجب آسودگی خیال اسراییل است. بنیامین نتانیاهو همواره اعلام کرده است که تاخیر در حصول نتیجه را به اتخاذ تصمیمات نامناسب ترجیج می‌هد و در این میان به میزان زیادی به آمریکا اتکا کرده است.

مقامات اسراییل در ماه نوامبر پس از آن که با واقعیت احتمال حصول یک توافق جامع روبه‌رو شدند در گفت‌وگو با این روزنامه از رویکرد دولت برای در نظر گرفتن اقدام نظامی علیه ایران در صورت انجام یک توافق سخن گفتند. از نظر آن‌ها توافقی که حاصل می‌شود شامل یک رژیم بازرسی و نظارت ضعیف است که به ایران اجازه می‌دهد ظرفیت هسته‌ای‌اش را حفظ کند.

اگرچه سرنوشت این مذاکرات با وجود این که رییس‌جمهور آمریکا آن را فرصتی تاریخی برای پایان دادن به یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های کشورش بر می‌شمارد نامعلوم است. قدرت‌های جهانی در سال 2014 حق ایران مبنی بر غنی‌سازی اورانیوم در خاک کشورش را به رسمیت شناخته تا این کشور بتواند به این فعالیتش ادامه دهد. هم‌چنین اسراییل، عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب سنی از این که واشنگتن باب مذاکره با تهران بر سر مساله مقابله با داعش را باز کرده است به وحشت افتادند.

به نوشته این روزنامه صهیونیستی حضور نداشتن این قدرت‌ها بر سر میز مذاکره دورنمای اتحاد میان اسراییل و اعراب که ناشی از یک بی‌اعتمادی مشترک است قوی‌تر کرده است. اسراییل و برای اولین بار تمایل خود را برای تخریب توافقی که توسط آمریکا، سازمان ملل و اتحادیه اروپا نوشته و تایید شده اعلام کرده است .

هم‌چنین در ادامه این گزارش آمده است: سال 2014 سالی بود که در آن بنیامین نتانیاهو از سوی یک مقام آمریکایی به دلیل بی‌تمایلش برای حمله به ایران یک ترسو خوانده شده بود.

به گزارش ایسنا، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در حالی نسبت به حصول یک توافق هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 ابراز نگرانی می‌کند که خود تنها دارنده سلاح هسته‌ای در منطقه خاورمیانه و تهدید علیه امنیت منطقه محسوب می‌شود.

این در حالی است که مقامات ایران همواره تاکید دارند برنامه هسته‌ای ایران ماهیت کاملا صلح‌آمیز دارد و سلاح هسته‌ای در دکترین نظامی کشورمان هیچ جایگاهی ندارد.

انتهای پیام

کد N650729