قرارداد 6 میلیون دلاری شرکت آمریکایی برای مهار آتش در بندر نفتی لیبی

ليبي

دولت موقت لیبی اعلام کرد با پیشنهاد یک شرکت آمریکایی متخصص در اطفای حریق‌های نفتی جهت مهار آتش در بندر نفتی السدره در ازای پرداخت شش میلیون دلار موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری العربیه، دولت موقت لیبی در پایان یک نشست اضطراری اعلام کرد که پیشنهاد یک شرکت آمریکایی متخصص اطفای حریق‌های نفتی را که شامل ارائه تجهیزات و مواد ویژه مورد نیاز، کادر متخصص و آغاز عملیات اطفا طی پنج روز از زمان آغاز واگذاری است، بررسی و با آن موافقت کرده است.

براساس پیشنهاد شرکت آمریکایی مواد و تجهیزات این کار پس از پایان عملیات در لیبی باقی خواهد ماند تا در صورت نیاز با آموزش نیروهای بومی در موارد بعدی استفاده شوند.

هزینه کلی این قرارداد حدود شش میلیون دلار است و شرکت آمریکایی شرط توقف تیراندازی‌ها را برای آغاز عملیات قائل نشده است.

دولت موقت لیبی با اشاره به اهمیت سرعت عمل در اطفای حریق‌ در بندر السدرة گفت: پارلمان اجازه موافقت با این پیشنهاد را صادر کرده و دستور اجرای فوری آن را داده است.

نیروهای دولت لیبی اعلام کردند که یکی از این سه مخزن نفت که در بندر السدره شعله‌ور شده‌اند و در منطقه نفت‌خیز قرار دارند ذوب شده و گدازه‌های شعله‌ور نفتی سرازیر شده و به دلیل بدی آب و هوا، خطر آتش‌سوزی درتمامی مخازن نفتی این بندر وجود دارد.

براساس گفته‌های مسوولان لیبیایی، آتش پنجشنبه گذشته به دنبال اصابت موشکی که شبه‌نظامیان «فجر لیبی» از قایقی به سمت بندر پرتاب کردند، در یک حوض نفتی ایجاد شد و سپس به مخازن مجاور آن سرایت کرد و به این ترتیب هفت مخزن از مجموع 19 مخزن موجود در منطقه «فارم تانک» شعله‌ور شدند.

دولت موقت لیبی، با استقبال از اینکه سازمان ملل حمله به منطقه نفتی الهلال را محکوم کرد، در بیانیه‌ای تاکید کرد: عملیاتی که نیروی هوایی انجام داد، دفاعی قانونی با هدف حمایت از شهروندان و ثروت‌های ملی این کشور در مقابل حملات گروه‌های تروریستی بوده است.

همچنین دولت لیبی در این بیانیه اجرای قطعنامه شماره 2174 شورای امنیت، پیگرد و محاکمه گروه‌ها و افرادی که امنیت و آرامش لیبی را تهدید و به تاسیسات و نهادهای دولتی حمله می‌کنند، خواستار شد.

انتهای پیام

کد N650284