آمریکا 4 تبعه روس دیگر را به فهرست تحریم‌های خود افزود

مقام‌های آگاه آمریکایی از اضافه شدن اسامی چهار تبعه روس و چچنی دیگر به فهرست تحریم‌های آمریکا به خاطر نقض حقوق بشر خبر داده و اعلام کردند، این افراد در سرپوش گذاشتن بر مساله مرگ یک وکیل و یک فعال حقوق بشری دست داشتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، یکی از مقام‌های ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفت: ممنوعیت صدور ویزا و مسدود کردن دارایی‌ها علیه دو تن از مقام‌ها ارشد جمهوری چچن به اتهام دخالت در ربودن و شکنجه "روسلان کوتایف"، فعال چچنی اعمال شده است.

دپارتمان خزانه‌داری آمریکا این دو تن را "آپتی علاءالدین"، معاون وزیر امور داخلی چچن و "ماگومد دائودف"، رییس دفتر امور اجرایی دولت چچن اعلام کرد.

همچنین "ویکتور گرین"، معاون دادستان کل و "آندری استیریژف"، بازجو، نیز دو تن دیگر هستند که در مساله قتل سرگئی مگنیتسکی، وکیل روس دست داشته و در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند. این وکیل روس از پرونده تقلب مالیاتی دولت مسکو پرده برداشته بود که زندانی و کشته شد. مگنیتسکی در سال 2009 کشته شد.

این مقام ارشد دولت واشنگتن ادامه داد:‌ ویکتور گرین به ویژه مسئول اقامه دعوی و پرونده سازی علیه این وکیل است. افزودن افراد بیشتر به این لیست تحریم باعث اقدامات تلافی‌جویانه روسیه می‌شود اما آمریکا به تعهداتش درقبال این روند پایبند می‌ماند.

افزودن نام این چهار تن در فهرست تحریم‌های آمریکا تعداد افرادی را که به خاطر دخالت در قتل این وکیل روس در این فهرست جای گرفتند، به 34 تن رسانده است. این قانون در سال 2012 اجرایی شد و براساس آن افراد دخیل در پرونده قتل این وکیل تحت تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند.

روسیه نیز در مه 2014 متعهد شد تا علیه آنچه که تحریم‌های بی پایه و اساس آمریکا خواند، دست به اقدام تلافی‌جویانه بزند.

واشنگتن هیچ ارتباطی میان این تحریم‌ها با تحریم‌های مربوط به مساله الحاق کریمه به روسیه ایجاد نکرده است.

انتهای پیام

کد N650209