وزیر صنعت و معدن و تجارت:

در سال 91 تعرفه شکر از 110 درصد به یک باره به صفر درصد رسید

وزير صنعت، معدن و تجارت

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: در سال 91 تعرفه واردات شکر از 110 درصد به صفر درصد کاهش یافت و این موضوع باعث افزایش بی‌رویه‌ی واردات این محصول به بازار شد و متاسفانه این روند تا ابتدای سال 92 نیز ادامه داشت.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: در سال 91 تعرفه واردات شکر از 110 درصد به صفر درصد کاهش یافت و این موضوع باعث افزایش بی‌رویه‌ی واردات این محصول به بازار شد و متاسفانه این روند تا ابتدای سال 92 نیز ادامه داشت.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد رضا نعمت زاده در پاسخ به سوالی طبیب‌زاده نوری و موسوی لارگانی در جلسه علنی امروز در مورد عملکرد شرکت بازرگانی و وزارت صنعت در بخش واردات کالا و خودرو گفت: ما از شروع دولت تدبیر و امید به دلیل آنکه دیدیم موجودی شکر و برنج در بازار زیاد است و هم بخش خصوصی و هم بخش دولتی در سال‌های گذشته واردات انجام داده کتبا دستور داده شد شرکت بازرگانی دولتی وارداتی را در این بخش انجام ندهد و هیچ وارداتی دراین زمینه هم انجام نشد. و این موضوع به نوعی تدبیر و مدیریت شد. به عنوان مثال در مورد برنج در 8 ماهه سال 92 جمعا یک میلیون و 956 هزار تن برنج خارجی وارد شده است که اغلب آن برای سفارش‌های قبل و در سال‌های 91 و 92 است. اما در 8 ماهه امسال و در سفارشات جدید این عدد به 829 هزار تن کاهش پیدا کرده؛ یعنی حدود 40 درصد کاهش واردات داشته‌ایم و از لحاظ ارزش هم حدود 47 درصد کاهش داشته‌ایم این نشان می‌دهد بر خلاف صحبت‌ها در مورد واردات بی رویه برخی از اقلام نظیر شکر و برنج این موضوع صحت ندارد.

وی افزود: در مورد قیمت شکر در بازار ما در سال گذشته قیمتی حدود 1700 تومان را وضع کرده بودیم و شرکت بازرگانی دولتی به دلیل آنکه از گذشته موجودی زیادی داشت به دفعات مزایده گذاشت اما هیچ کس با 1700 تومان خرید نداشت. و بعدا ما در مورد قیمت بازنگری کردیم و 1800 تومان قرار دادیم که مجددا کسی به آن اقبالی نشان نداد. و امسال هم قیمت بر اساس 1900 تومان قیمت گذاری شد و با این قیمت هم کسی حاضر به خریداری نشد. لذا بخش دولتی در مورد واردات و ارز مدیریت نمودند و حتی برخی از تصمیمات در مورد ممانعت از عرضه شکر وارداتی گرفته شده تا تولید کنندگان داخلی بتواند کاالهای خود را بفروشد.

وزیر صنعت و معدن و تجارت در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مورد موضوع واردات خودرو خاطر نشان کرد:‌ طبق آماری که به صورت دقیق از گمرکات کشور گرفته شده حاکی از آن است که در سال 88، 41 هزار 628 خودروی خارجی وارد کشور شده که از این میان بیش از 31 هزار خودرو بالای 2500 سی‌سی بوده است؛ یعنی در آن سال 75 درصد واردات خودروی کشور 2500 سی سی به بالا بوده است. در سال 89 نیز بیش از 43 هزار خودرو وارد شده است که بیش از 23 هزار دستگاه از آن بالای 2500 سی‌سی بوده و این آمار تا سال 91 نیز ادامه داشت و در سال 91 نیز، 45 هزار دستگاه خودرو وارد شد که 16 هزار دستگاه از آن بالای 2500 سی سی بوده است. همچنین در سال 92 با توجه به گروه بندی کالاها در ردیف 10 واردات خودروهای بالای 2500 سی سی کاهش پیدا کرد و در این سال از 78 هزار خودروی خارجی که وارد کشور شده تنها 4000 دستگاه آن بالای 2500 سی سی بوده که اینها نیز اغلب سفارش قبل بوده است و در 8 ماهه نخست سال جاری نیز که موضوع سوال است فقط 133 دستگاه خودرو وارد شده که از این 133دستگاه نصف آن برای سفارت‌خانه‌های خارج از کشور بوده که آنها مجاز هستند برای مصارف خود خودرو وارد کنند و بقیه آن نیز یکسری مجوزهای خاص بوده است .

ادامه دارد

کد N650102