چین به دنبال توافق با آمریکا بر سر اموال نامشروع مفسادان اقتصادی کشورش

مقام‌های چین به دنبال امضای توافق نامه‌ای با آمریکا برای درباره "اموال نامشروعی" است که توسط مقام‌های فاسد چینی از این کشور خارج شده؛ اقدامی که یکی از بخش‌های مبارزه با فساد دولت پکن محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه چاینا دیلی، پکن متعهد شده تا در عملیات «شکار روباه» به مقابله با تمام مقام‌های فاسد چینی بپردازد که اقدام به جمع آوری اموال نامشروع و تجارت غیر قانونی و انباشت پول در خارج از کشور می‌کنند. اما کشورهای غربی از امضای توافق نامه و همکاری با پکن در این مورد امتناع می‌کنند و یکی از علل این تعلل و امتناع سیستم بازجویی و قضایی چین است. گروه‌های حقوق بشری می‌گویند مقام‌های چین از شکنجه و اعدام برای مفسدان اقتصادی استفاده می‌کنند.

این روزنامه همچنین نوشت: بانک خلق چین با شبکه مجازات جرایم اقتصادی خزانه داری آمریکا درباره توافق نامه به منظور اموال نامشروع مقام‌های چینی در ایالات متحده در حال گفت‌وگو و رایزنی است.

استفان هولاک، سخنگوی شبکه مجازات جرایم اقتصادی خزانه داری آمریکا به صورت مستقیم به این مساله اشاره نکرد که آیا مذاکرات با چین در جریان است یا خیر. این شبکه اغلب با شرکای خارجی خود برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات با هدف پشتیبانی از سیستم اقتصادی و مالی در برابر پولشویی، فساد و تروریسم اقتصادی همکاری می‌کند.

جف راتکه،‌ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز در یک کنفرانس خبری گفت: هیچ توافقی مدنظر نیست اما توافق‌های موجود برای زنده کردن اموال نامشروع مقام‌های چینی انباشته شده در آمریکا پابرجاست و هیچ توافق اضافی وجود ندارد.

رسانه‌های چین در دسامبر 2014 اعلام کرده بودند که پکن به دنبال نهایی کردن توافقی مشابه با کاناداست.

بانک مرکزی خلق چین همچنین خواستار توافق با استرالیا است.

معاون رئیس دپارتمان امور خارجی و دارایی‌های مشروع وزارت اقتصاد چین گفت: پس از امضا شدن این توافق، چین به اشتراک و تبادل اطلاعات با آمریکا و استرالیا می‌پردازد و اطلاعات برای بازجویی‌ها و تحقیقات بیشتر درباره پرونده‌های فساد مالی ارایه می‌دهد.

در 2013 دولت آمریکا یک توافق غیر منتظره را با مکزیک به منظور تبادل اطلاعات برای کمک به مبارزه با پولشویی و تروریسم اقتصادی و تمرکز بر گروه‌های تبهکار بین‌المللی در آمریکا و مکزیک امضا کرد.

انتهای پیام

کد N650026