مهمترین رویدادهای لبنان در سال 2014

لبنان

سال 2014 مملو از حوادث امنیتی در لبنان است؛ سالی که طی آن شاهد موجی از انفجارهای انتحاری و خودروهای بمب‌گذاری شده در مناطق ضاحیه جنوب بیروت، بئر حسن، الهرمل و ضهر بیدر با هدف اشاعه وحشت میان نیروهای مقاومت و سرکوب مقاومت در ادامه حمایت‌هایش از جنگ علیه تکفیری‌های داعش و جبهه النصره در سوریه بودیم.

نیروهای امنیتی لبنان در این سال موفق شدند شماری زیادی از تروریست‌هایی را که در انفجارهای مذکور دست داشتند از جمله ماجد الماجد، تروریست عربستانی و نعیم عباس و نیز همسر مطلقه ابوبکر البغدادی را بازداشت کنند.

نیروهای لبنانی علاوه بر این شماری از رهبران گروه‌های آشوب‌طلب در طرابلس را که در طول سه ماه مردم را دچار وحشت کرده و اقدام به درگیری در منطقه جبل محسن کرده و اهالی مناطق باب التبانه و القبه را وادار به مهاجرت کرده بودند، بازداشت کنند.

همچنین درگیری‌های خونینی میان ارتش لبنان و گروه‌های تروریستی در شهرک عرسال صورت گرفت که در آن برخی از افسران و مقامات عالی‌رتبه ارتش لبنان کشته شدند و نیز شماری از سربازان و نظامیان ربوده یا ترور شدند. در حالی که نیروهای مقاومت اسلامی موفق شدند عماد عیاد را در عملیات تبادل اسرا با جبهه تروریستی النصره بازپس‌بگیرند.

به موازات این حوادث دستگاه قضایی لبنان نیز محاکمه تروریست‌های وابسته به برخی گروه‌های شورشی از جمله

«فتح الاسلام» را ادامه داده و حکم‌هایی را برای آنها صادر کرد.

در اینجا به بررسی مجموعه‌ای از برجسته‌ترین حوادث لبنان در سال 2014 می‌پردازیم.

در تاریخ دوم ژانویه 2014 انفجاری انتحاری در خیابان العریض در محله حاره حریک صورت گرفت که در آن پنج تن از شهروندان لبنانی کشته و 76 تن دیگر زخمی شدند.

در چهارم ژانویه نیز ماجد محمد عبدالله الماجد، رهبر گردان‌های عبدالله عزام، وابسته به القاعده عربستان در یکی از بیمارستان‌های نظامی بیروت و در اثر بیماری نارسایی کلیه جان خود را از دست داد.

در تاریخ 15 ژانویه گشتی‌های ارتش لبنان محل اختفای یکی از رهبران گردان‌های عبدالله عزام را کشف کرده و فردای آن روز نیز دادگاه ویژه لبنان اولین جلسات خود را با حضور سیاستمداران لبنانی از جمله سعد الحریری، نخست وزیر پیشین لبنان و رئیس گروه المستقبل برگزار کرد.

در همین روز در پی انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در شهر الهرمل چهار شهروند کشته و 40 تن دیگر زخمی شدند.

در 21 ژانویه نیز یک عامل انتحاری وابسته به جبهه النصره با انفجار خود در خیابان احمد قصیر در منطقه حاره حریک باعث کشته شدن سه تن و مجروح شدن 50 تن دیگر شد.

در روزهای اول و سوم ماه فوریه نیز لبنان شاهد انفجارهای انتحاری در شهر الهرمل بود که به کشته و زخمی شدن چندین تن انجامید.

پانزدهم فوریه نیز بعد از گذشت 10 ماه و 10 روز دولت تمام سلام تشکیل شد.

روز نوزدهم فوریه دو عامل انتحاری از گردان عبدالله عزام با منفجر کردن خود در دو خودرو بمب‌گذاری شده در مقابل ساختمان سفارت ایران باعث کشته شدن هشت تن از جمله ابراهیم انصاری، رایزن فرهنگی ایران و مجروح شدن 128 تن دیگر شدند.

در 24 فوریه جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به یک پایگاهی در شهرک جنتا در مرز لبنان با سوریه حمله کردند که این حمله تنها خساراتی مادی به دنبال داشت.

در 24 مارس با پایان دوران ریاست‌جمهوری میشل سلیمان، وی کاخ ریاست‌جمهوری در بعبدا را ترک کرد.

در دوم اوت ارتش لبنان وارد درگیری‌های خشونت‌آمیزی با گروه‌های تروریستی داعش و جبهه النصره در دو منطقه عرسال و الجرود شد که در پی آن ده‌ها تن از تروریست‌های داعش و جبهه النصره به هلاکت رسیدند.

در پنجم دسامبر جبهه النصره به شهر القلمون سوریه حمله کرده و با حزب‌الله لبنان که در این منطقه سلطه داشت، درگیر شد که در همین تاریخ عماد عیاد توسط جبهه تروریستی النصره به اسارت درآمده و در 25 نوامبر در جریان تبادل اسرا آزاد شد.

در ماه نوامبر نیروهای ارتش لبنان در محله مدفون در شمال لبنان همسر مطلقه ابوبکر البغدادی و همسر فلسطینی‌اش کمال خلف را بازداشت کردند و در همین ماه همسر انس شرکس یکی از مسوولان جبهه النصره معروف به ابی علی چچنی در یکی از مدارس دولتی سوریه که به پناهگاهی برای آوارگان تبدیل شده، بازداشت شد.

تحولات لبنان در حالی پیگیری شد که پارلمان این کشور بارها در تعیین جانشینی برای میشل سلیمان، رئیس جمهوری ناکام ماند و این امر به سال آتی موکل شده است.

انتهای پیام

کد N649801