مخالفت سازمان صنعت و تجارت ترکیه با سیستم ریاست‌جمهوری پیشنهادی اردوغان

تركيه

رییس یکی از مهمترین سازمان‌های تجاری ترکیه ضمن شکایت از سیستم قضایی ضعیف این کشور گفت، این سازمان مخالف تغییر رژیم به سیستم ریاست‌جمهوری است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هالوک دینچر، رئیس سازمان صنعت و تجارت ترکیه طی مصاحبه‌ای با روزنامه حریت گفت: موضع ما در قبال گمانه‌زنی‌ها درباره ایجاد سیستم ریاست‌جمهوری روشن است. به نظر ما مناسب‌ترین سیستم برای ترکیه، سیستم پارلمانی است.

وی ادامه داد: به طور قاطع ما مخالف سیستم ریاست‌جمهوری در ترکیه هستیم و نگرانیم که این سیستم ترکیه را از جایگاه کنونی‌اش تنزل دهد.

امکان تغییر رژیم سیاسی از نظام پارلمانی به نظام ریاست جمهوری از زمان نخست‌وزیری اردوغان تاکنون سال‌هاست که در ترکیه مورد بحث است. اما بر هیچ کسی پوشیده نیست که اردوغان که در انتخابات ماه اوت برای اولین بار با رای مستقیم مردم به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شد، به سیستم ریاست‌جمهوری به عنوان نیروی کارآمدتر در حکمرانی علاقه بیشتری دارد.

دینچر در ادامه اظهاراتش خاطرنشان کرد، وی و سازمانش به صورت مطلق با نظام ریاست‌جمهوری مخالف نیستند اما سیستم پارلمانی را از آن جهت که با قانون اساسی ترکیه و فرهنگ سیاسی و سنت این کشور سازگارتر است، ترجیح می‌دهند.

بزرگترین شرکت تجاری ترکیه تاکنون بارها خواستار اجرای قوانینی شده است که موجب افزایش دموکراسی و تعادل قدرت در این کشور شود.

روسای این شرکت تجاری همچنین بارها به نگارش قانون مدنی جدید و اجرای اصلاحات چشمگیر در سیستم قضایی ترکیه تاکید کرده‌اند. دینچر در ادامه سخنانش با اشاره به ضعف سیستم قضایی ترکیه، عنوان کرد: ما می‌دانیم که فساد در ترکیه وجود دارد و رو به افزایش است.

روابط بین رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری فعلی ترکیه و سازمان صنعت و تجارت این کشور همواره تیره بوده است.

انتهای پیام

کد N649267