هفتم بهمن؛ مذاکرات نظام و مخالفان سوری در مسکو

یک منبع دیپلماتیک در مسکو اعلام کرد: نشست‌های قریب‌الوقوع میان دو هیات دولت و مخالفان سوری در 27 ژانویه ( 7 بهمن) آغاز می‌شود و چند روز به طول می‌انجامد.

یک منبع دیپلماتیک در مسکو اعلام کرد: نشست‌های قریب‌الوقوع میان دو هیات دولت و مخالفان سوری در 27 ژانویه ( 7 بهمن) آغاز می‌شود و چند روز به طول می‌انجامد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک منبع دیپلماتیک عرب در مسکو در مصاحبه با روزنامه الوطن سوریه گفت: 26 ماه آتی میلادی برای دیدار میان نمایندگان مختلف اختصاص یافته است و از آن‌ها برای حضور در مسکو دعوت به عمل می‌آید تا دیدار مشورتی مقدماتی با هیات سوریه در 27 ژانویه آغاز شود و تا بیست و هشتم ادامه یابد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، از نام "گفت‌وگو" یا "مذاکرات" برای این دیدار استفاده نکرد چرا که "دستور کاری برای دو طرف مطرح نشده است تا در مورد آن بحث و گفت‌وگو کنند. بلکه دیداری مشورتی است که شرایط را برای دیداری آماده می‌کند" که احتمالا براساس توافق شرکت کنندگان در مسکو یا در دمشق برگزار می‌شود و مسکو تمایل دارد که این دیدار بدون مداخله خارجی‌ صورت بگیرد و نتایج آن فقط توافق‌ها میان حضار باشد.

وی تصریح کرد که این دیدار با مدیریت شخصی و مستقل روسیه خواهد بود و در مورد مسائلی که می‌تواند در مذاکرات آتی میان دولت ومخالفان مطرح شود بحث و بررسی صورت گیرد که این مسائل مطرح در مذاکرات باید به نفع ملت سوریه باشد و به صف بندی میان تمام سوری‌ها در حمایت از ارتش برای مقابله با تروریسمی که سوری‌ها در آماج آن قرار دارند، بیانجامد.

این منبع پیش نویس درخصوص نتایجی که ممکن است در این دیدار رقم بخورد ارائه نداد و تنها گفت: صرف برگزاری این دیدار نشانه خوبی است چرا که اولین دیدار میان سوری‌هایی است که خودشان می‌توانند به ترسیم اوضاع آینده کشورشان بپردازند و این کار را به دور از دستورکاهای خارجی انجام دهند.

این منبع افزود: مسکو درصدد است دعوتنامه‌هایی برای حضار بفرستد و احتمال می‌رود که از حدود 40 تن که از جریان‌های مختلف مخالفان نهادهای جامعه مدنی و علمای دین و افراد مستقل هستند دعوت به عمل آید و اکثریت مردم سوریه بدون اینکه به حاشیه رانده شوند در این نشست حضور دارند که در ژانویه نیز بر این مساله تاکید شده است.

وی درخصوص تحرکات جاری در مصر نیز عنوان داشت: در حال حاضر هیچ طرح سیاسی مصری در کار نیست و تلاش‌های مصر در متحد کردن هیات هماهنگ و ائتلاف تا قبل از نشست‌های مسکو خلاصه می‌شود چرا که اختلافات بسیاری میان این دو طرف وجود دارد.

این منبع پیش بینی کرد که مصر در این ماموریت خود موفق شد به ویژه این که ائتلاف در اوضاع بسیار بدی به سر می‌برد و به مصر نیاز دارد تا این ائتلاف را از این بن بست بیرون بکشد و آماده است به هرگونه توافقی با هیات هماهنگی که روابط خوبی با قاهره دارد، دست یابد تا از این طریق به حیات خود ادامه دهد.

در همین حال حسن عبدالعظیم، هماهنگ کننده هیات هماهنگی مخالفان سوری اعلام کرد که دیداری در آینده‌ای نزدیک میان مخالفان برگزار می‌شود.

وی در مصاحبه‌ای با شبکه العربیه گفت: این دیدار در قاهره و در آینده‌ای نزدیک صورت می‌گیرد تا به دیدگاه مشترکی پیش از نشست‌ها در مسکو دست یافته شود.

وی احتمال داد که مخالفان نشست دیگری در مسکو در 26 و 27 ژانویه آتی داشته باشند تا پس از آن دیدار با هیات سوری صورت بگیرد.

انتهای پیام

کد N648438