با استفاده از شتابدهنده پرتوان

مرکز پرتودهی صنعتی در قزوین احداث می‌شود

تفاهم‌نامه احداث مرکز پرتودهی صنعتی با استفاده از شتاب‌دهنده پرتوان رودوترون توسط سازمان انرژی اتمی ایران و با همکاری دانشگاه بین‌المللی امام خمینی و استانداری قزوین روز سه‌شنبه 8 مهرماه به امضاء می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بر اساس این تفاهم‌نامه که در حاشیه سفر علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی به این استان منعقد می‌شود، عملیات اجرایی ساخت مرکز بزودی آغاز می‌گردد.

در این مرکز شتابدهنده صنعتی رودوترون با توان 100 کیلووات و انرژی Mev 10 که به دست متخصصان توانمند سازمان انرژی اتمی ایران ساخته شده است، نصب و مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.

شایان ذکر است با ساخت این دستگاه که تماماً توسط متخصصین داخلی انجام شده و با توجه به صرفه‌جویی‌های صورت گرفته، علاوه بر بومی‌سازی بخش دیگری از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای، از خروج مقدار زیادی ارز از کشور جلوگیری خواهد شد. نمونه مشابه خارجی این دستگاه بین 12 تا 15 میلیون دلار می‌باشد.

از جمله کاربردهای این فناوری ارزشمند می‌توان به تولید مواد Hi-tec از طریق پرتوفراوری مواد صنعتی و پلیمری، استریلیزاسیون تجهیزات یکبار مصرف پزشکی و رفع آلودگی از محصولات کشاورزی نام برد. این امر علاوه بر ارتقاء سلامت و بهداشت استان و کشور، موجب افزایش توان آموزشی و اجرای پروژه‌های پژوهشی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) و موسسات آموزشی استان خواهد شد.

انتهای پیام

کد N648156