علی شمخانی در گفتگو با العهد:

جزئیات حمایت های مشورتی و نظامی ایران از عراق/ کمر داعش شکسته شده است

سیاسی

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با اعلام اینکه غلبه سوریه بر استکبار نشاندهنده قدرت مقاومت در منطقه است، به کمکهای ایران به عراق در مواجهه باداعش اشاره و تصریح کرد هم اکنون کمر داعش در عراق شکسته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، "علی شمخانی" دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با پایگاه العهد اعلام کرد که حمایت از کشورهایی که با تروریست دست و پنجه نرم می کنند باید در راس اولویتهای کشورهای منطقه باشد.

وی با تاکید بر تلاشهای ایران برای بازگرداندن ثبات و امنیت به منطقه اعلام کرد که تهران از هیچ تلاشی در این زمینه به ویژه در مسئله حمایت از کشورهای درگیر با تروریسم، فروگذار نمی کند.

شمخانی ضمن ابراز تاسف درخصوص دامنه دار شدن تروریسم  اعلام کرد که این پدیده بیشترین آسیب را به عراق، سوریه و لبنان وارد کرده است.

وی در خصوص تحولات اخیر سوریه تصریح کرد که غلبه دمشق بر جبهه استکباری حامی تروریسم درس بزرگی را به دنیا داد و قدرت و نیروی مقاومت در منطقه را تثبیت کرد.

شمخانی افزود: امروز این امر که اگر داعش بر سوریه سیطره پیدا کند اردن و لبنان نیز در دایره خطر قرار خواهند گرفت، بر همه اثبات شده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در ادامه تاکید کرد که بازسازی مناطق آسیب دیده از جنگ در سوریه باید در لیست اولویتهای همه کشورها قرار بگیرد.

شمخانی با اشاراه به تحولات عراق و حمایتهای مشورتی و نظامی ایران از عراق، اعلام کرد که پیشگیری از سقوط بغداد و اربیل به دست داعش و همچنین پاکسازی دهها منطقه تحت سیطره داعش از وجود این گروه تروریستی از جمله کمکهای ایران به عراق بود.

وی با بیان اینکه ایران اعتماد به نفس ارتش و نیروهای مردمی عراق را افزایش داده است، اعلام کرد: هم اکنون کمر داعش در عراق شکسته است.

شمخانی ضمن تاکید بر لزوم وحدت میان ملت عراق در مقابله با گروههای تروریستی درخصوص پیروزی دولت و ملت عراق علیه جریانهای تروریستی اظهار امیدواری کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در ادامه اعلام کرد که تهران همچنان بر پیشنهاد خود درخصوص کمک به ارتش لبنان پابرجا است، به ویژه آنکه اخیرا مذاکرات جدی نیز در این زمینه با "سمیر مقبل" وزیر دفاع لبنان صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: برخی از کشورها طی سالهای گذشته وعده هایی را درخصوص حمایت از ارتش لبنان داده اند، اما به این وعده ها عمل نکرده اند اما اگر لبنان از ایران خواستار کمک شود، ما لحظه ای درنگ نمی کنیم .

شمخانی همچنین اعلام کرد ائتلاف بین المللی علیه داعش به رهبری آمریکا در ماموریت خود شکست خورده است.