در گفت‌وگو با ایسنا

هانی‌زاده: انتخاب السبسی نتیجه درس عبرت مردم تونس از مصر و لیبی است

تونس,مصر

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: هم‌اکنون همه شخصیت های سیاسی و مردم تونس از شرایط مصر و لیبی درس عبرت گرفته‌اند و تلاش دارند تا از طریق سازوکارهای مناسب و همگرایی ملی یک نظام دموکراتیک را تشکیل دهند.

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: هم‌اکنون همه شخصیت های سیاسی و مردم تونس از شرایط مصر و لیبی درس عبرت گرفته‌اند و تلاش دارند تا از طریق سازوکارهای مناسب و همگرایی ملی یک نظام دموکراتیک را تشکیل دهند.

حسن هانی‌زاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در پاسخ به این سوال که با انتخاب الباحی القائد السبسی از حزب ملی گرای ندای تونس به عنوان رئیس جمهور تونس، چه تغییری در روند حکومت تونس ایجاد می‌شود، گفت: انتخاب السبس توسط مردم تونس، نشان دهنده رویکرد جدید مردم تونس نسبت به فضای منطقه‌ای و جهانی است. همچنین اشتباهات اخوان المسلمین در مصر، درگیری های اسلام گرایان در لیبی و نیز انحصارطلبی حزب النهضة اسلامی باعث شد که مردم تونس نسبت به حاکمیت اسلامگرایان بدبین شوند و رائی که الباحی القائد السبی به دست آورد نشان دهنده آن است که مردم تونس به دنبال ایجاد یک حکومت دموکراتیک و همچنین دوری از تنش های سیاسی تونس هستند.

هانی زاده تصریح کرد: به همین دلیل پیروزی السبسی قابل پیش بینی بود،‌زیرا منصف المرزوقی و حزب اسلامگرای النهضة نتوانستند برنامه قابل قبول انتخاباتی ارائه دهند. پس به نظر می رسد تونس به سمت ایجاد یک نظام دموکراتیک ملی و ثبات پیش می‌رود.

این کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه با اشاره به درگیری‌ها و اعتراضات رخ داده پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در برخی از شهرهای تونس در مورد احتمال بروز دوباره درگیری و اعتراضات اظهار کرد: این امر به عملکرد آینده حزب النهضة اسلامی بستگی دارد ، اگر این حزب تنها به عنوان یک حزب مخالف دولت عمل کرده و از بروز خشونت بپرهیزد، تونس به سمت آرامش و ثبات حرکت خواهد کرد.

وی ادامه داد:‌ هم اکنون همه شخصیت های سیاسی و مردم تونس از شرایط مصر و لیبی درس عبرت گرفته اند و تلاش می‌کنند تا از طریق سازوکارهای مناسب و همگرایی ملی به سمت تشکیل نظام دموکراتیک بروند.

هانی زاده در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که با توجه به اینکه پیش‌تر نیز حزب ملی گرای ندای تونس توانست اکثریت کرسی های مجلس تونس را به دست آورد و همچنین با پیروزی السبسی در انتخابات ریاست جمهوری ، به نظر شما آینده سیاسی اسلامگرایان در تونس چگونه خواهد بود گفت: در حال حاضر اسلامگرایان از صحنه سیاسی خارج شده اند ولی با عنوان نیروهای مخالف حاکمیت فعلی عمل خواهند کرد. به دلیل آنکه حکومت دو ساله اسلامگرایان دستاوردی برای مردم تونس نداشته است به طور طبیعی باعث تمایل مردم به سکولارها شد.

این کارشناس ارشدمسائل منطقه در ادامه گفت:‌ السبسی با توجه به اینکه یک تجربه بسیار طولانی دارد و سیاستمدار برجسته‌ای است به نظر می‌رسد می تواند از طریق همکاری با همه طیف‌های سیاسی،‌ حتی اسلامگرایان می تواند تونس را به دور از هرگونه تنش های سیاسی به ثبات و آرامش برساند.

انتهای پیام

کد N648057