دبیر شورای عالی امنیت ملی:

کسانی که داعش را تجهیز کرده‌اند٬ باید پاسخگو باشند

سیاست خارجی

ایران تلاش دارد بار دیگر آرامش به منطقه باز گردد به همین دلیل از هیچ تلاشی٬ به خصوص کمک به کشورهایی که از گسترش تروریسم در منطقه آسیب دیده‌اند٬ فروگذار نخواهد کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در صورت درخواست طرف لبنانی، کمک به ارتش این کشور را در اسرع وقت محقق کند.

به گزارش ایلنا، علی شمخانی در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری العهد لبنان به با بیان اینکه ما اعلام کرده‌ایم که آمادگی این را داریم که به ارتش لبنان کمک بلاعوض اهدا کنیم٬ گفت: این موضوع به طور جدی در سفر وزیر دفاع لبنان به تهران مورد بحث و بررسی قرار گرفت و براداران لبنان نیز از بخشی از توانمندی‌های دفاعی ایران بازدید کرده‌اند و باردیگر تاکید می‌کنیم که ما بر پیشنهاد خود به لبنان پابرجا هستیم.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: برخی از کشور‌ها درسال‌های اخیر سخنانی را در مورد کمک به ارتش لبنان مطرح کردند که البته به مرحله عمل نرسیده است ولی جمهوری اسلامی ایران همانگونه که قبلا نیز اعلام کرد آمادگی دارد در صورت درخواست طرف لبنانی این کمک را در اسرع وقت محقق کند.

وی افزود: ما کمک به ارتش لبنان را یک وظیفه برای خود دانسته و آن را یک ضرورت می‌دانیم و معتقدیم ارتش قدرتمند و دارای امکانات نظامی لازم درلبنان می‌تواند با تروریسم که امروز لبنان را معرض خطر قرار داده است مواجهه کند.

شمخانی گفت: مهم‌ترین دلیل پیشنهاد کمک ما به ارتش لبنان روابط خوب بین جمهوری اسلامی ایران و لبنان و علاقه‌ای است که بین دو ملت دوست و برادر ما وجود دارد.

وی کمک به مردم لبنان برای مقابله با بعضی حوادث تروریستی در برخی مناطق مرزی این کشور را به منظور تثبیت امنیت در لبنان گامی کاملاً درست و در چارچوب تأمین امنیت منطقه‌ای برشمرد.

وی اظهار داشت: ملت‌ها و ارتش کشورهای در معرض این خطر (تروریسم) با ارائه کمک لجستیکی توانایی کامل برای مبارزه با تروریسم را دارند و احتیاجی ندارند که کشورهای خارجی با تشکیل ائتلاف‌های غیر موثر که اهدافی دیگر را دنبال می‌کنند در امورکشور آن‌ها دخالت کنند.

شمخانی با اشاره به ناکامی نیروهای موسوم به ائتلاف ضد داعش در مقابله با تروریسم، حل این معضل امنیتی منطقه‌ای و جهانی را نیازمند حسن نیت و فاصله گرفتن از اهداف طائفه‌ای و سیاسی برشمرد.

وی گفت: پدیده داعش نتیجه اقدامات نادرست به ویژه در حمایت و تجهیز گروه‌های تروریستی است و کسانی که به تجهیز این گروه‌ها اقدام کردند باید پاسخگو باشند.

وی افزود: می‌توان با کمک به این کشور‌ها به خصوص عراق و لبنان وسوریه اجازه ندهیم ضایعات بیشتری به مردم منطقه وارد شود و آن را به حداقل ممکن برسانیم.

شمخانی برخی اظهارات در زمینه مخالفت با کمک به لبنان را نشانه‌ای از سیاست یک بام و دو هوا در مبارزه با تروریسم ذکر کرد و گفت: حمایت از رژیم صهیونیستی و جلوگیری از شکل گیری ارتش قدرتمند در لبنان، پشت پرده واقعی این گونه اظهارات است.

شمخانی ریشه اصلی تروریسم را در منطقه متوجه تروریسم دولتی رژیم صهیونیستی دانست که امروز به کمک عوامل خود از جمله گروهک داعش کشورهای محور مقاومت را مورد هدف قرار داده است.

وی افزود: مداوای مجروحین گروه‌های تروریستی داعش و النصره در بیمارستان‌های رژیم صهیونیستی دلیل روشنی بر ارتباط تروریسم با اسرائیل و نقض روشن قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: امروز کمک به کشورهایی که در خط مقدم جبهه مواجهه با تروریسم حضور دارند باید اولویت کشورهای منطقه باشد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: جمهوری اسلامی ایران براساس مسئولیتی که در این زمینه احساس می‌کند تلاش دارد بار دیگر آرامش به منطقه باز گردد به همین دلیل از هیچ تلاشی در این راستا به خصوص کمک به کشورهایی که امروز از گسترش موج تروریسم در منطقه آسیب دیده‌اند فروگذار نخواهد کرد.

وی افزود: متاسفانه طی ماههای اخیر به دلیل دخالت‌های خارجی و کمک برخی کشور‌ها به گروهکهای تروریستی شاهد گسترش پدیده شوم تروریسم در منطقه هستیم و از جمله کشورهایی که از این مسئله آسیب جدی دیده‌اند عراق وسوریه و لبنان هستند.

وی در مورد تحولات سوریه گفت: سوریه در حقیقت با غلبه بر جبهه استکباری حامی تروریسم، درس بزرگی به آن‌ها داد و در عمل قدرت مقاومت در منطقه را به رخ آن‌ها کشید.

دبیرشورای عالی امنیت ملی بازسازی ویرانی‌های به جا مانده از حضور دشمنان سوریه و ایجاد امنیت و آرامش برای مردم را اولویتی مهم دانست و بر پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران از رای و اراده ملت سوریه برای تحقق این هدف تاکید کرد.

شمخانی افزود: امروز کار‌شناسان مسائل راهبردی به این باور رسیده‌اند که در صورت عدم مقاومت سوریه و تسلط داعش بر این کشور، کشورهای لبنان و اردن نیز با خطر سقوط و تصرف توسط تروریست‌ها مواجه بودند.

وی گفت: کمک و مشاوره جمهوری اسلامی به عراق نتایج قابل توجهی را به دنبال داشت که نتایج این همکاری را می‌توان در جلوگیری از سقوط بغداد و اربیل و آزاد سازی آمرلی، جرف‌الصخر، جبل حمرین، جلولا، سعدیه و افزایش اعتماد به نفس در ارتش و نیروهای داوطلب مردمی برای مبارزه با تروریسم مشاهده کرد.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه «امروز کمر داعش در عراق شکسته شده است»، بر استمرار حمایت جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت عراق در روند مبارزه با تروریسم و گروه ­های تکفیری تاکید و ابراز امیدواری کرد دولت و ملت عراق در سایه این همبستگی و انسجام ملی، به پیروزی­ نهایی در مقابله با تروریست‌های داعش دست یابند.

کد N647984