یک عضو کمیسیون کشاورزی:

عملیاتی شدن تصمیمات دولت در بحث آب، روندهای تخریبی را متوقف می‌کند

دولت,مجلس شوراي اسلامي,رييس‌جمهور,حسن روحاني,آب

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت در این زمینه تصمیمات کلانی گرفته است که اگر عملیاتی شود می‌توان اعلام کرد دولت در بخش آب توجه خوبی داشته و تصمیمات بزرگی گرفته است.

محمدتقی توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور درباره اقدامات دولت در زمینه آب، اظهار کرد: در بحث آب دچار کمبود، بحران و خشکسالی هستیم که باعث شده منابع آب زیرزمینی تحت تأثیر قرار بگیرد و میزان آب‌های سطحی کاهش پیدا کند و مقدار آب پشت سدها مطابق با پیش‌بینی پیش نرود. در برخی مناطق، تالاب‌ها و رودخانه‌ها و دریاچه‌ها نیز تحت تأثیر قرار گرفته‌اند که مثال آن دریاچه ارومیه است.

وی ادامه داد: این مسأله باعث شد آب شرب نیز در کشور با مسائلی مواجه شود و حتی در بعضی مناطق مرزی تنش‌هایی چه از لحاظ کیفی و کمی به وجود آمد و هشدارهای لازم در این زمینه داده شد.

وی افزود: اما بخش دیگری از مسأله آب به این برمی‌گردد که دولت چه اقداماتی انجام داده؟ سعی و تلاش دولت بر این بود که سرمایه‌گذاری را در این بخش انجام دهد. چه در راندمان، چه در استحصال و چه در مدیریت آب. در بودجه سال گذشته اعتبارات خوبی برای آبیاری تحت فشار گذاشتند و شورای آب هم اعتبارات مناسبی از صندوق گرفت؛ این اعتبار چیزی حدود 10 میلیارد دلار بود که عمدتاً در استان‌هایی مثل سیستان و بلوچستان و در بخش روزدخانه‌های مرزی به کار گرفته شد.

این عضو کمیسیون کشاورزی خاطرنشان کرد: بحث آب‌های زیرزمینی و احیای خساراتی که به آب‌های زیرزمینی وارد شده در سال گذشته مطرح بود که امسال در بودجه پیش‌بینی شده تا مبلغ خوبی برای احیای تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی و جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز اختصاص پیدا کند.

وی گفت: منابع آب‌های زیرزمینی از زمانی لطمه خوردند که بخشودگی آب‌های زیرزمینی در مجلس هفتم مطرح شد. این مسأله باعث کاهش درآمد شرکت‌های آب منطقه‌ای شد و این شرکت‌ها به دلیل کاهش درآمد، مأموریت‌های خود را کاهش دادند. این مسأله باعث شد عده‌ای سوءاستفاده کنند و برداشت‌ها بیشتر شود. اما امسال در بودجه اعتباراتی گذاشته شده تا مدیریت تقویت شود.

وی ادامه داد: کارهایی که آقای رئیس‌جمهور می‌گوید انجام شده است در همین زمینه‌هاست. در بحث آب دریاچه ارومیه نیز تصمیمی گرفته شد که حدود 700 میلیارد تومان اعتبار بگذارد و طرح مدیریتی را که در نظر گرفته‌اند انجام دهند. همه این‌ها تصمیمات کلانی است که در کشور گرفته شده و اگر عملیاتی شود می‌توان اعلام کرد که دولت در بخش آب توجه خوبی داشته است.

توکلی تأکید کرد: اگر این تصمیمات عملیاتی شود می‌توان گفت که دولت تصمیمات بزرگی گرفته است. این تصمیمات در صورت به نتیجه رسیدن می‌تواند روندهای تخریبی را متوقف کند.

انتهای پیام

کد N647922