یک عضو کمیسیون کشاورزی:

عملیاتی شدن تصمیمات دولت در بحث آب، روندهای تخریبی را متوقف می‌کند

دولت,مجلس شوراي اسلامي,رييس‌جمهور,حسن روحاني,آب

یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت در این زمینه تصمیمات کلانی گرفته است که اگر عملیاتی شود می‌توان اعلام کرد دولت در بخش آب توجه خوبی داشته و تصمیمات بزرگی گرفته است.

محمدتقی توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور درباره اقدامات دولت در زمینه آب، اظهار کرد: در بحث آب دچار کمبود، بحران و خشکسالی هستیم که باعث شده منابع آب زیرزمینی تحت تأثیر قرار بگیرد و میزان آب‌های سطحی کاهش پیدا کند و مقدار آب پشت سدها مطابق با پیش‌بینی پیش نرود. در برخی مناطق، تالاب‌ها و رودخانه‌ها و دریاچه‌ها نیز تحت تأثیر قرار گرفته‌اند که مثال آن دریاچه ارومیه است.

وی ادامه داد: این مسأله باعث شد آب شرب نیز در کشور با مسائلی مواجه شود و حتی در بعضی مناطق مرزی تنش‌هایی چه از لحاظ کیفی و کمی به وجود آمد و هشدارهای لازم در این زمینه داده شد.

وی افزود: اما بخش دیگری از مسأله آب به این برمی‌گردد که دولت چه اقداماتی انجام داده؟ سعی و تلاش دولت بر این بود که سرمایه‌گذاری را در این بخش انجام دهد. چه در راندمان، چه در استحصال و چه در مدیریت آب. در بودجه سال گذشته اعتبارات خوبی برای آبیاری تحت فشار گذاشتند و شورای آب هم اعتبارات مناسبی از صندوق گرفت؛ این اعتبار چیزی حدود 10 میلیارد دلار بود که عمدتاً در استان‌هایی مثل سیستان و بلوچستان و در بخش روزدخانه‌های مرزی به کار گرفته شد.

این عضو کمیسیون کشاورزی خاطرنشان کرد: بحث آب‌های زیرزمینی و احیای خساراتی که به آب‌های زیرزمینی وارد شده در سال گذشته مطرح بود که امسال در بودجه پیش‌بینی شده تا مبلغ خوبی برای احیای تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی و جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز اختصاص پیدا کند.

وی گفت: منابع آب‌های زیرزمینی از زمانی لطمه خوردند که بخشودگی آب‌های زیرزمینی در مجلس هفتم مطرح شد. این مسأله باعث کاهش درآمد شرکت‌های آب منطقه‌ای شد و این شرکت‌ها به دلیل کاهش درآمد، مأموریت‌های خود را کاهش دادند. این مسأله باعث شد عده‌ای سوءاستفاده کنند و برداشت‌ها بیشتر شود. اما امسال در بودجه اعتباراتی گذاشته شده تا مدیریت تقویت شود.

وی ادامه داد: کارهایی که آقای رئیس‌جمهور می‌گوید انجام شده است در همین زمینه‌هاست. در بحث آب دریاچه ارومیه نیز تصمیمی گرفته شد که حدود 700 میلیارد تومان اعتبار بگذارد و طرح مدیریتی را که در نظر گرفته‌اند انجام دهند. همه این‌ها تصمیمات کلانی است که در کشور گرفته شده و اگر عملیاتی شود می‌توان اعلام کرد که دولت در بخش آب توجه خوبی داشته است.

توکلی تأکید کرد: اگر این تصمیمات عملیاتی شود می‌توان گفت که دولت تصمیمات بزرگی گرفته است. این تصمیمات در صورت به نتیجه رسیدن می‌تواند روندهای تخریبی را متوقف کند.

انتهای پیام

کد N647922

وبگردی