در گفت‌وگو با ایسنا

رویوران: نشست معارضان و دولت سوریه با محوریت ایران و روسیه خواهد بود

ايران,سوريه

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: قطعا ایران و روسیه نقش جدی در نشست آتی میان معارضان و دولت سوریه خواهند داشت.

حسین رویوران در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای برگزاری نشست معارضان و دولت سوریه همچنین تغییر مواضع غرب در قبال دولت اسد، خاطرنشان کرد: تحولی در موضع گیری‌های قبلی غرب در قبال سوریه آغاز شده است و ریشه این تحول به مسائلی از قبیل شکست پروژه‌های قبلی آن‌ها در رابطه با این کشور بازمی‌گردد.

وی ادامه داد: غرب به دنبال سرنگونی نظام اسد بود ولی در حال حاضر دولت سوریه مرحله احتمال سقوط را پشت سر گذاشته و این امر باعث شده است تا غربی‌ها موضع گیری خود را در قبال سوریه تغییر دهند.

رویوران با بیان اینکه غرب برای سرنگونی دولت اسد بازه زمانی کوتاهی را در نظر گرفته بود تصریح کرد: آن‌ها تصور می‌کردند در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانند دولت سوریه را سرنگون کنند ولی چهارسال گذشت و تلاش های آن‌ها نتیجه ای نداد.

وی تاکید کرد: غرب سعی داشت تا از گروه‌های تکفیری به عنوان ابزاری علیه دولت اسد استفاده کند و گمان می‌کرد می‌تواند آن‌ها را در مرزهای سوریه تحت کنترل خود قرار دهد ولی پس از گذشت مدتی با ورود این گروه‌ها به خارج از سوریه و حضور در خاک عراق و کردستان متوجه شده‌اند برنامه‌ریزی آن‌ها برای استفاده از گروه‌های تکفیری علیه دولت سوریه مطابق نظر آن‌ها پیش نرفته است و این امر نیز یکی دیگر از عواملی است که باعث شد غربی‌ها در سیاست‌های خود در قبال سوریه تجدید نظر کنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه تغییر موضع غرب در قبال سوریه را می‌توان در همکاری‌های امنیتی سازمان‌های بین‌المللی با سوریه مشاهده کرد، افزود: همچنین شاهد بازگشت رابطه سفارت سوریه با کویت و بسیاری دیگر از همکاری‌ها که اخیرا با این کشور صورت می‌گیرد نیز هستیم . علاوه بر این مصر نیز به عنوان ناظمی بین معارضان سوری و دولت این کشور برای انجام گفت‌وگو در فرایند سیاسی و تحت نظارت اسد مشارکت می‌کند.

رویوران با اشاره به نقش ایران در جهت حل بحران سوریه گفت:‌ ایران و روسیه تلاش‌های زیادی برای حل بحران سوریه انجام می‌دهند و اخیرا مصر نیز به عنوان همیار آن‌ها وارد شده است ولی نباید فراموش کرد که حضور این کشور بدون چراغ سبز غرب صورت نمی‌گرفت.

وی در رابطه با برگزاری نشستی میان معارضان و دولت سوریه نیز خاطرنشان کرد : در حال حاضر ایران و روسیه خارج از چارچوب سازمان ملل پیشنهاد‌هایی داده‌اند و غرب نیز تا امروز با برگزاری چنین نشستی مخالفتی با آن نکرده است. البته هنوز مشخص نیست که این نشست طی چه فرایندی صورت می‌گیرد ولی قطعا این نشست عمدتا منطقه‌ای- بین‌المللی و عمدتا با محوریت ایران و روسیه خواهد بود و مصر نیز در این فرایند حضور خواهد داشت.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان با بیان اینکه نماینده دبیر کل سازمان ملل در امور سوریه پیشنهاد آتش‌بس در حلب را مطرح کرده است، افزود:‌ این طرح در حالی مطرح می‌شود که در حال حاضر حلب تقریبا در محاصره کامل دولت سوریه قرار دارد و در واقع نیازی به آتش‌بس وجود ندارد چرا که معارضان یا تسلیم خواهند شد یا در درگیری کشته می‌شوند بنابراین به نظر می رسد بهتر است دی میستورا برای نشست آتی معارضان و دولت سوریه طرح‌هایی متناسب با شرایط روز این کشور ارائه کرده و نقش هایی نیز برای سازمان های بین‌المللی در این زمینه مطرح کند.

انتهای پیام

کد N647772