یک استاد حوزه:

مسئولان برای آسان‌سازی ازدواج، راهکارهای مناسبی ارایه دهند

اسلام,سبك زندگي,جوانان,ازدواج

یک کارشناس فقه و اصول گفت: امر ازدواج نیازمند فرهنگسازی است که خوشبختانه در جامعه شروع شده ولی باید شتاب بیشتری به خود بگیرد.

عفت‌السادات خیاط نوری در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که «ازدواج یک نیاز جدی و طبیعی تمام افراد است و اگر به این مقوله به درستی پرداخته نشود در جامعه با مشکلات فراوانی روبرو می‌شویم» اظهار کرد: سبک زندگی که امروزه در جوامع رونق دارد سبب شده که دیدگاه‌های افراد نسبت به ازدواج تغییر کند.

وی یادآور شد: برای آسان سازی امر ازدواج شرایط جامعه بسیار تاثیرگذار است، اگر می‌خواهیم در راستای این امر مهم فرهنگ سازی صورت گیرد باید در کنار آن آماده سازی‌هایی نیز داشته باشیم. پسران که بعد از چند سال مدرک دانشگاهی خود را می‌گیرند، پس از آن باید دو سال به سربازی بروند و این تقریبا می‌تواند سن ازدواج را بالا ببرد. بعد از پایان سربازی باید وارد بازار کار شوند که آیا این بازار وجود داشته باشد یا نه.

این کارشناس فقه و اصول تصریح کرد: این روند طبیعی که در جامعه به وجود آمده سبب می‌شود جوان‌ها به عقب حرکت کنند، بنابراین فرهنگسازی نیازمند یک سری زیرساخت‌های مناسب است که خوشبختانه در جامعه شروع شده ولی باید شتاب بیشتری به خود بگیرد. مسئولان باید برای شغل و ادامه تحصیل جوانان راهکارهای مناسبی ارائه دهند تا جوانان در کنار شغل و تحصیلات بتوانند ازدواج موفقی داشته باشند.

نوری در ادامه با بیان این‌که «بحث مهریه در جامعه ما به نوعی پشتوانه‌ای برای خانم‌ها محسوب می‌شود» گفت: ما باید بر روی این مقوله کارهای بسیار زیادی انجام دهیم و هرگز نباید به صورت افراطی به این امر بپردازیم. جوانان باید در کنار درس‌های دانشگاهی که می‌خوانند توانمندی‌های ازدواج و در کنار هم بودن را نیز فرا بگیرند.

وی ادامه داد: رسانه‌ها، خانواده،‌ دانشگاه،‌ اساتید،‌ حوزه‌ها و مساجد همگی می‌توانند در راستای بالابردن این توانمندی و آموزش زندگی مشترک گام‌های زیادی بردارند.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: این که دختر و پسر بخواهند با یکدیگر رابطه داشته باشند، طبیعی است ولی باید قبل از پرورش این نیاز آمادگی آنها را بالا ببریم. باید زیرساخت‌ها در جامعه درست شود و اطلاعات لازم و کافی به جوانان داده شود. باید بپذیریم که در جامعه حال حاضر فرهنگ‌های شرق و غرب وارد شده ولی متاسفانه هیچ گونه مدیریتی بر آنها اعمال نمی‌شود.

نوری تصریح کرد: ما باید با مدیریت خود فرهنگ‌های سایر جوامع را مطرح کنیم و به نقد و بررسی آن بپردازیم. صرف اینکه بخواهیم در مقابل آن جبهه بگیریم کاری از پیش نمی‌بریم. برای جوانانی که با یکدیگر رابطه برقرار می‌کنند باید سبک زندگی متاهلی مطرح شود. باید آنها بدانند که ما خود دارای فرهنگ ایرانی و اسلامی اصیل هستیم و باید نیازهای طبیعی خود را از راه فرهنگ عالی و متعالی خود پیگیری کنیم.

وی در پایان گفت:‌ جوانان ما باید در زندگی هدف داشته باشند هم به صورت گفتاری و هم به صورت اندیشه‌ای. اگر در زندگی هدفی را دنبال کنند آنگاه به خوبی متوجه می‌شوند که یکی از نیازهای اساسی آنها برای رسیدن به هدف متعالی ازدواج است.

انتهای پیام

کد N647709