در دیدار با معاون وزیر خارجه چین:

ظریف از نقش مثبت چین در مذاکرات قدردانی کرد

سیاسی

ظریف از نقش مثبت طرف چینی در گفتگوهای هسته ای جمهوری اسلامی ایران و گروه کشورهای 1+5 تشکر کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، ژانگ مین معاون وزیر امورخارجه جمهوری خلق چین امروز بعدازظهر با دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امورخارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به مناسبات گسترده بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین خاطر نشان ساخت: روسای جمهور دو کشور در ملاقات با یکدیگر در شانگهای، زمینه هر چه بیشتر توسعه روابط را ترسیم کردند و لازم است بخش های ذیربط در دو کشور در زمینه اجرایی شدن توافقات دو رئیس جمهور گامهای مناسب را بردارند.

در ادامه ظریف از نقش مثبت طرف چینی در گفتگوهای هسته ای جمهوری اسلامی ایران و گروه کشورهای 1+5 تشکر کرد. 

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اهمیت روابط استراتژیک و راهبردی دو کشور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد زمینه لازم برای توسعه بیشتر روابط در تمام زمینه ها را فراهم آورد.

 ظریف با اشاره به موضوع مقابله با تروریست و افراط گرایی گفت : ما نگرانی های مشترکی با چین در این زمینه داریم و تلاش می کنیم با همکاری نزدیک جلوی اقدامات تروریستی را سد کنیم.

وزیر امورخارجه کشورمان عدم وجود مشکل سیاسی در روابط فیمابین و وجود نگرانی های مشترک بین دو کشور را از ویژگی های برجسته روابط دوجانبه عنوان کرد و گفت : این ویژگی ها زمینه را برای انجام همکاری بیشتر بین دو کشور فراهم کرده است.

ژانگ مین معاون وزیر امور خارجه چین نیز در این دیدار ضمن ابلاغ سلام گرم وزیر امورخارجه چین گفت: روابط چین و ایران در تمام زمینه ها رو به افزایش است و ما بر این باور هستیم که روابط دو کشور راهبردی می باشد. دیدارهای مقامات بلند پایه دو کشور طی یکسال گذشته بی سابقه بوده و در ماههای آتی نیز سفر متقابل مقامات چین به جمهوری اسلامی ایران در دستور کار قرار دارد.

وی همچنین با اشاره به اهمیت احیای جاده ابریشم و وجود ایده های مهم برای احیای این جاده گفت: خوشبختانه این ایده ها مورد استقبال جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته است. وی از همکاری جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریست قدردانی و گفت: ما نباید اجازه دهیم که تروریست ها در عراق و سوریه پیشرفت نمایند زیرا بعد از خروج از این کشورها دست به عملیات تروریستی در سایر کشورها خواهند زد.

معاون وزیر خارجه چین در رابطه با موضوع هسته ای گفت: چین همواره علاقمند بوده که این مشکل هر چه زودتر حل شود و از توافق جامع هسته ای که منجر به رفع  نگرانی های طرفین شود استقبال می کند.

ژانگ مین اقتصاد دو کشور را مکمل یکدیگر دانسته و بر افزایش همکاری های اقتصادی تاکید کرد و گفت : چین برای توسعه همکاری های اقتصادی و تجاری با ایران اهمیت بالایی قائل است.