در کمیسیون برنامه و بودجه صورت گرفت؛

تصویب کلیات بودجه ۹۴/ تعویق در قرائت گزارش تخلف ۴.۱ میلیاردی دولت

سیاسی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفتگو با مهر از تصویب کلیات لایحه بودجه و دو ایراد اساسی در این لایحه خبر داد.

اسماعیل جلیلی در گفتگو با خبرنگار مهر از تصویب کلیات لایحه بودجه ۹۴ در کمیسیون برنامه و بودجه خبر داد.

نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس همچنین از بررسی موضوع برداشت ۴.۱ میلیارد دلاری دولت از صندوق توسعه ملی خبر داد و گفت: این اتفاق رخ داده و درآمدی که محقق نشده بوده به صورت محقق شده تلقی گشته و سهم صندوق توسعه ملی و دولت از درآمد وصول نشده، پرداخت شده است.

وی اظهار داشت: در کمیسیون مقرر شد روز سه‌شنبه عوامل مرتبط با این تخلف و رئیس کل بانک مرکزی، رئیس دیوان محاسبات و معاونت نظارت مجلس برای بررسی این موضوع به کمیسیون دعوت شوند.

جلیلی ادامه داد: قرائت گزارش کمیسیون برنامه و بودجه در مورد برداشت از صندوق توسعه ملی تا استماع دفاعیات دولت به تعویق افتاد.

نماینده مردم مسجدسلیمان همچنین با اشاره به اقدام غیرقانونی دولت در کاهش سهم ۲ درصد مناطق نفتی از صادرات نفت و گاز طبیعی در لایحه بودجه ۹۴ تصریح کرد: دولت در لایحه بودجه سال ۹۴ تعیین سهم ۲ درصد از صادرات نفت خام و گاز طبیعی برای مناطق نفت خیز و مناطق محروم را پس از کسر سهم ۱۴.۵ درصد از صادرات محاسبه کرده که این اقدام غیرقانونی است.

وی افزود: دولت موظف است ۲ درصد سهم مناطق نفت‌خیز و محروم را از ۱۰۰ درصد درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز طبیعی بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه در بودجه سالیانه پیش‌بینی کند.

جلیلی اضافه کرد: در این تخلف، دولت ۲ درصد سهم مناطق محروم و نفت‌خیز را از ۸۵.۵ درصد صادرات نفت پرداخت می کند که این اقدام قطعا با مخالفت نمایندگان روبرو خواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: همچنین دولت مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار سرمایه‌ای به منظور اجرای وظایف صیانتی اجتماعی و فرهنگی برای وزارت ارتباطات در نظر گرفته، در حالی که این اعتبار در واقع برای اجرای فیلترینگ هوشمند می‌باشد.

نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس تصریح کرد: برای رفع این ابهام انتظار می رود عنوان این ردیف به گونه‌ای تعریف شود که هدف از اختصاص بودجه آن روشن شده و تداخل با وظایف سایر دستگاه ها بوجود نیاید.