دیدار وزیر خارجه کویت با مقامات عراق/ العبادی: با تقویت روابط، خطر تروریسم دور می‌شود

عراق,كويت,داعش

وزیر خارجه کویت که به عراق سفر کرده است، با مقامات این کشور از جمله رئیس‌جمهور، نخست وزیر و وزیر خارجه عراق دیدار کرد و از افتتاح دو کنسول‌گری برای کشورش در بصره و اربیل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه سومریه نیوز، دفتر حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که وی در دیدار با صباح خالد الحمد الصباح، وزیر خارجه کویت بر لزوم ادامه تلاش‌ها جهت تقویت روابط دو جانبه میان عراق و کویت تاکید و عنوان داشت: تقویت روابط با کشورهای منطقه بر اساس منافع مشترک، عامل قدرتی برای همگان خواهد بود و خطر تروریسم را از این کشورها دور می‌سازد.

در این بیانیه آمده است که در این دیدار تقویت روابط دو جانبه در عرصه‌های مختلف و اوضاع منطقه و تلاش‌ها جهت مقابله با داعش مورد بررسی قرار گرفت.

العبادی تصریح کرد که فضای خوب و تصویر جدیدی از عراق در زمینه روابط با کشورهای منطقه و همسایه به وجود آمده است.

درمقابل، صباح خالد الحمد الصباح از رویکرد العبادی ظرف 100 روز از فعالیت دولتش بالاخص در زمینه تقویت روابط عراق با کشورهای همسایه قدردانی کرد و گفت: این رویکردها مایه این امید و اطمینان است که تمامی امور در مسیر درست خود در حرکت است.

این مقام کویتی گفت: عراق عامل مهمی برای ثبات منطقه است و ما تمایل صادقانه‌ای جهت هماهنگی و همکاری مشترک با بغداد با هدف پشت سر نهادن تمامی چالش‌ها داریم.

وزیر خارجه کویت اعلام کرد: ما ورود عراقی‌ها به کویت را تسهیل می‌بخشیم و دو کنسول‌گری در بصره و اربیل افتتاح می‌کنیم.

در همین راستا، فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق نیز از دولت کویت به دلیل موافقت با دیر کرد در پرداخت غرامت‌های عراق به کویت قدردانی کرد و این اقدام را گامی مهم خواند.

وی افزود: در سایه اوضاع اقتصادی دشوار، عراق وارد جنگ شدیدی علیه گروه تروریستی داعش شده است.

وزیر خارجه کویت نیز بر تمایل کشورش جهت همکاری مشترک برای تقویت روابط دو جانبه تاکید کرد.

این مقام کویتی تصریح کرد: کویت به شدت خواهان برقراری ثبات در عراق است. امنیت عراق نیز بر امنیت و شکوفایی منطقه تاثیر می‌گذارد.

همزمان، ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق از دولت کویت به دلیل حمایت و پشتیبانی از بغداد قدردانی کرد و عنوان داشت که کویت در تمامی عرصه‌ها به ویژه در دوره اخیر از عراق حمایت کرده است.

جعفری در کنفرانس خبری مشترک با همتای کویتی خود گفت: کویت از عراق برای تقویت توانائی‌ها و امکانات امنیتی‌اش حمایت کرد.

انتهای پیام

کد N647256