جهانگیری: تحریم هیچگاه نمی تواند یک کشور را از دسترسی به اهداف خود بازدارد

اسحاق جهانگیری,ولادیمیر ماکی

معاون اول رییس جمهوری در دیدار وزیر امور خارجه بلاروس با بیان این که ایران و بلاروس هردو با تحریم کشورهای غربی مواجه هستند، گفت: تحریم هیچگاه نمی تواند یک کشور را از دسترسی به اهداف خود بازدارد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری ظهر امروز (یکشنبه) در دیدار «ولادیمیر ماکی» وزیر امور خارجه بلاروس با تبریک سال نو میلادی ابراز امیدواری کرد سال جدید برای دولت و ملت بلاروس سالی خوب و موفقیت آمیز باشد.

معاون اول رییس جمهوری از بلاروس بعنوان کشوری دوست، شریکی مطمئن و قابل اعتماد یاد کرد و افزود: بلاروس از اهمیت فراوانی برای جمهوری اسلامی ایران برخوردار است و تهران از گسترش همه جانبه روابط با مینسک استقبال می کند.

جهانگیری با اشاره به روابط صمیمانه و رو به گسترش ایران و بلاروس تصریح کرد: روابط دو کشور هم در زمینه سیاسی و هم در بخش اقتصادی از روند رو به رشدی برخوردار است و لازم است تحرکی جدی در مناسبات اقتصادی دو کشور ایجاد شود.

وی با تاکید براین که ایران و بلاروس باید در مجامع بین المللی از یکدیگر حمایت کنند، ادامه داد: دو کشور باید در موضوعات دو جانبه و همچنین تبادل هیات ها، گام های موثرتری بردارند و زمینه تقویت روابط تهران ـ مینسک را فراهم کنند.

جهانگیری با استقبال از برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در آینده نزدیک، اظهار داشت: زمینه های فراوانی برای همکاری مشترک اقتصادی وجود دارد که باید با کمک بخش خصوصی از این زمینه ها در جهت توسعه و تقویت روابط بهره برداری کنیم.

وی همچنین تقویت روابط اقتصادی را پیش نیاز توسعه روابط همه جانبه دو کشور دانست و ادامه داد: تحریم ها قادر نخواهند بود از گسترش مناسبات ایران و بلاروس جلوگیری کنند.**بلاروس به خاطر غرب روابط با دوستان را تغییر نمی دهد

وزیر امور خارجه بلاروس نیز در این دیدار هدف از سفر خود را بررسی وضعیت همکاری های دو کشور و شناسایی زمینه های همکاری جدید عنوان کرد و گفت: ترسیم چشم انداز روابط و ارتقای مناسبات اقتصادی میان دو کشور از مهمترین اهداف این سفر است.

ولادیمیر ماکی با تاکید براین که سیاست دولت بلاروس در قبال جمهوری اسلامی ایران تحت تاثیر شرایط تغییر نخواهد کرد، افزود: بلاروس هرگز به خاطر غرب، روابط خود را با دوستان خود کاهش نخواهد داد.

وی روابط دو کشور را صمیمانه و در حال توسعه ارزیابی و خاطرنشان کرد: دو کشور باید تمرکز بیشتری بر روابط اقتصادی داشته باشند تا همکاری های تجاری و اقتصادی نیز متناسب با روابط سیاسی ارتقا پیدا کند.

وزیر امور خارجه بلاروس همچنین با اشاره به توافق جهت برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، تصریح کرد: بلاروس برای ارتقا سطح همکاری ها با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه ها آمادگی دارد.
کد N647235