برنامه "دانه افشانی" کره شمالی برای گیرانداختن صاحب منصبان خارجی

یکی از چهره‌های سرشناس فراری از کره شمالی در اظهاراتی فاش ساخت که مقامات این کشور ماموران زن را نزد چهره‌های سرشناس خارجی که به این کشور سفر می‌کرده‌اند نظیر سیاست‌مداران، تاجران و خبرنگاران می‌فرستادند تا با آن‌ها رابطه برقرار کرده و از آن‌ها صاحب فرزند شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، یکی از نخبگان سابق کره شمالی که از این کشور فرار کرده در مصاحبه‌ای فاش ساخت که مقامات این کشور پس از آنکه زنانی را نزد سیاستمداران، خبرنگاران و تاجران خارجی می‌فرستادند تا با آن‌ها رابطه برقرار کرده و از این رابطه صاحب بچه شوند اقدام به ارعاب این افراد می‌کردند.

در این برنامه که برنامه "دانه افشانی" نام داشته از طرف حکومت کره شمالی زنانی برای جلب رابطه با مسافران سرشناس خارجی فرستاده می‌شدند و این زنان چند ماه بعد به این افراد اعلام می‌کردند که از رابطه‌ای که با آن‌ها داشته‌اند صاحب بچه در کره شمالی شده‌اند. پس از اعلام این مساله این سیاستمداران تهدید می‌شدند تا قوانینی را به نفع کره شمالی تصویب کرده یا کمک‌های مالی به این کشور را افزایش دهند.

همچنین از خبرنگاران به دام افتاده نیز خواسته می‌شد تا گزارش‌های خبری مثبت راجع به کره شمالی بفرستند و از تاجران نیز خواسته می‌شد تا با شرکت‌های داخلی کره شمالی پروژه‌های مشترک انجام دهند.

این برنامه‌ در اصل توسط کیم جونگ ایل، پدر کیم جونگ اون رهبر فعلی کره شمالی به اجرا درآمده است.

جانگ جین سونگ، یکی از شاعران رسمی وفادار به حکومت کره شمالی که در ژانویه 2004 از این کشور فرار کرد این برنامه را فاش ساخته است.

این چهره شناخته شده فراری از کره شمالی که عده کمی در داخل این کشور او را با لقب "مقبول" می‌شناسند اظهار کرد: مقامات کره شمالی برای تداوم کار حکومت این کشور هر کاری که لازم باشد انجام می‌دهند.

وی افزود: برای آن‌ها مهم نیست که کاری مجرمانه باشد یا نه و صادقانه باید گفت که برنامه‌ دانه پاشی در مقایسه با آنچه که آن‌ها می‌خواهند انجام دهند چندان چشمگیر نیست.

جانگ عنوان کرد: در این برنامه حکومت کره شمالی عمدتا مسافران خارجی که به پیونگ یانگ می‌روند را هدف قرار می‌دهد و پس از مدت زمانی این افراد با زنانی که برای خدمت رسانی به آن‌ها در قالب مترجم یا دستیار گماشته می‌شوند رابطه دوستانه ایجاد می‌شود. اما این زنان در حقیقت ماموران حکومت کره شمالی هستند.

وی افزود: البته این مردان نمی‌خواهند باور کنند که فریب داده شده‌اند آن‌ها می‌خواهند فکر کنند که این یک رابطه دوستانه واقعی است اما چند ماه بعد هنگامی که آن‌ها دیگر در پیونگ یانگ نیستند اطلاع می‌یابند زنی که با او دوست هستند از آن‌ها صاحب بچه شده است.

جانگ تصریح کرد این مردان به این خاطر هدف این برنامه قرار می‌گیرند که برای کره شمالی می‌توانند ارزشمند باشند. سیاستمداران برای کره شمالی ارزشمند هستند زیرا نفوذ زیادی دارند.تاجران ثروتمند نیز می‌توانند دارای سود اقتصادی برای کره شمالی باشند. مقامات مذهبی نیز می‌توانند از طریق موسسات خیریه به کره شمالی پول برسانند.

همچنین مزیت دوم این برنامه برای کره شمالی این است که کودکانی که از این راه به دنیا می‌آیند کاملا وفادار به حکومت کره شمالی تربیت شده و در عین حال چهره آن‌ها ترکیبی از چهره‌های دو کشور بوده و از آن‌ها می‌توان برای نفوذ به کشورهای دیگر به عنوان مامور استفاده کرد.

پیشتر در دهه 1970 برنامه کره شمالی برای ربودن خارجی‌ها شامل ژاپنی‌ها، رومانیایی‌ها، تایلندی‌ها ، لبنانی و تبعه‌های کره جنوبی به منظور تبدیل کردن آن‌ها به جاسوسان کره شمالی شکست خوردند. زیرا قربانیان در مقابل شستشوی مغزی کره شمالی مقاومت کرده و می‌فهمیدند که آن‌ها را دزدیده اند و سپس خواهان بازگشت به کشورشان می‌شدند.

جانگ خاطرنشان ساخت که نخستین بار هنگامی از این برنامه اطلاع پیدا کرده که در دانشگاهی در پیونگ یانگ دریافته یکی از دختران همکلاسی‌اش به نام ری هیون سوک یکی از کودکان به دنیا آمده از طریق این برنامه است.

انتهای پیام

کد N647230