مجسمه تاچر دردسرساز شد

ایسنا نوشت:

رونمایی برنامه ریزی شده از مجسمه مارگارت تاچر، نخست وزیر فقید انگلیس در جزایر فالکلند اختلافات شدید جدیدی را میان انگلیس و آرژانتین برانگیخته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه دیلی میل، از مجسمه برنز مارگارت تاچر که نیروهایش پس از حمله سال 1982 میلادی ساکنین این جزایر را آزاد کردند، ماه آینده میلادی در استنلی، مرکز جزایر فالکلند رونمایی می‌شود.

اما آلیشیا کاسترو، سفیر آرژانتین در لندن این مجسمه در جزایر مالویناسشان را به عنوان اقدامی تحریک آمیز محکوم کرده و گفت: آنچه انگلیس انجام می‌دهد، جشن گرفتن جنگ است.

هزینه ساخت این مجسمه با دو متر و 43 سانت ارتفاع 40 هزار پوند بوده که روی یک پاستون ساخته شده و پایین آن لوحی قرار دارد که روی آن نقل قولی از بارونس مارگارت تاچر مربوط به آوریل سال 1982 میلادی نوشته شده است: تعداد ساکنان کم است اما آن‌ها نیز حق دارند در صلح زندگی کنند، راه زندگی را خودشان انتخاب کنند و تصمیم بگیرند که به کدام کشور وفادار باشند.

خشم و عصبانیت سفیر آرژانتین در لندن بازگو کننده خشم ماریو وولپه، رهبر کهنه سربازان در بوینس آیرس است.

وولپه گفت: این مجسمه سمبل دموکراسی نیست. تاچر مقصر تعداد بالای کشته شدگان است. مارگارت تاچر می‌توانست از این جنگ و تلفات آن اجتناب کند.

قرار است سر مارک تاچر، پسر مارگارت 10 ژانویه سال 2015 میلادی در مراسمی از این یاد بود رونمایی کند.

این مجسمه در انتهای خیابان تاچر و نزدیک به مجسمه آزادی قرار دارد که یاد و خاطره 255 سرباز انگلیسی و سه غیرنظامی اهل جزایر فالکلند را در این جنگ کشته شدند گرامی می‌دارد. البته در این جنگ 650 پرسنل آرژانتینی نیز کشته شدند.

دوربین‌های مدار بسته نظارت 24 ساعته را در اطراف مجسمه "بانوی آهنین" تامین خواهند کرد تا از خراب شدن این مجسمه توسط افرادی که با حکومت انگلیس بر این جزایر مخالف هستند جلوگیری کنند.

استفان ماسام هنرمند گفت: این مجسمه یک اقدام تحریک آمیز نیست. این مجسمه برای گرامی داشت نقش مارگارت تاچر در آزادی جزایر فالکلند ساخته شده است. من باور دارم که این مجسمه به یک جاذبه گردشگری تبدیل خواهد شد. تاچر بخش اصلی تاریخ این جزایر است و کاملا شایسته است که تصویر او در این جزایر قرار بگیرد و یاد و خاطره تاچر تا ابد در فالکند زنده بماند.

5252

کد N647073