رییس سازمان زندان‌ها:

حمایت از خانواده زندانیان عبادت است

زندان

رییس سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور با اشاره به برخی معضلات اجتماعی موجود گفت: امروز شرایط به‌گونه‌ای است که انجمن‌های حمایت باید تمام توان خود را برای ایفای نقش حمایتی بکار گیرند و صد در صد خانواده‌های زندانیان را تحت پوشش چتر حمایتی درآورند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اصغر جهانگیر در جلسه هم اندیشی مدیران عامل انجمن‌های حمایت زندانیان درباره فعالیت انجمن‌های حمایت از زندانیان گفت: علیرغم گذشت بیش از هفتاد سال از فعالیت انجمن‌های حمایت متاسفانه هنوز نقش و جایگاه این تشکل حمایتی در جامعه شناخته نشده است و وظیفه ما این است که با اطلاع‌رسانی مناسب این خلاء را جبران کنیم.

مشاور رییس دستگاه قضا با بیان اینکه در رابطه با اجرای مجازات‌ها باید کاری کنیم که خانواده های زندانیان دچار آسیب نشوند، گفت: با زندانی شدن یک فرد خانواده وی علاوه بر از دست دادن سرپرست دچار نگاه منفی جامعه نیز می شود که این خود یکی از معضل های بزرگ در جامعه است.

وی با تصریح این نکته که حمایت از خانواده زندانیان مانند حمایت از هر خانواده محروم دیگر، عبادت است، خاطرنشان کرد: باید این فرهنگ در کل جامعه نهادینه شود و نباید هیچ خانواده‌ای به‌خاطر زندانی شدن یکی از اعضایش دچار آسیب شود؛ چرا که این آسیب یعنی بوجود آمدن کانون جرم احتمالی و بیشتر شدن چرخه جرم در کشور که به هیچ وجه در شان نظام ارزشی ما نیست.

جهانگیر در ادامه بیان کرد: انجمن های حمایت علاوه بر کار بر روی خانواده ها باید بر موضوع جایگاه زنان در نظام اجتماعی سرمایه گذاری بیشتری نمایند؛ چرا که زنان نقش کلیدی در بقا و سلامت نظام خانواده دارند.

جهانگیر با ضروری خواندن تسریع در خدمت‌رسانی به خانواده زندانیان، گفت: اگر امروز به سراغ خانواده ها و کسانی که در معرض جرم قرار دارند نرویم فردا دیر خواهد بود و اگر امروز برای پیشگیری اقدام کنیم کارمان به مراتب راحت تر از اصلاح مجرم خواهد بود.

رئیس سازمان زندان‌ها در پایان رمز موفقیت انجمن‌های حمایت را خارج شدن از وابستگی به نظام دولتی دانست و افزود: انجمن‌ها باید به دنبال منابع جدید درآمدی باشند و از ظرفیت‌های استانی به‌ویژه در ارتباط با خیرین بیشتر استفاده کنند. همچنین انجمن‌ها باید تلاش کنند با استفاده از تجربیات گوناگون برنامه‌های اجتماعی را در همه ابعاد توسعه دهند.

انتهای پیام

کد N646854