نقوی حسینی در گفت‌وگو با ایسنا:

پیام لاریجانی در عراق، حمایت همه جانبه برای مقابله با داعش است

عراق,علي لاريجاني,داعش

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان این که رئیس مجلس موضع رسمی جمهوری اسلامی برای حمایت همه‌جانبه از عراق جهت مقابله با داعش را در این سفر اعلام کرد و گفت که این سفر تاثیر بسزایی برای نزدیک کردن گروه‌های عراقی برای مقابله با تروریسم داشته است.

سید حسین نقوی حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایسنا در ارزیابی از سفر دوره‌ای رئیس مجلس به سه کشور سوریه، لبنان و عراق اظهار کرد: این سفر در راستای دیپلماسی پارلمانی و فعال بودن پارلما‌ن‌ها در تحولات این کشورها انجام شد. البته مجلس همواره در هماهنگ‌سازی و فعال سازی و بهبود روابط کشورها با جمهوری اسلامی نقش‌آفرین بوده است و از این جهت این سفر صورت گرفت تا این مناسبات تقویت شود.

وی به سفر رئیس مجلس به سوریه اشاره و اظهار کرد:‌ در سوریه ملاقات‌های بسیار خوبی انجام شد که هدف اصلی حمایت از دولت رسمی و قانونی سوریه در مقابله با گروه‌های تروریستی بود. آن‌جا هم اعلام شد که ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی از حکومت قانونی سوریه برای مقابله با تروریسم حمایت خواهد کرد.

وی با اشاره به سفر رئیس مجلس به لبنان گفت که در این سفر نیز ملاقات‌هایی در سطوح بالا انجام شد و بر لزوم انسجام تمامی جایگاه‌ها و جریان‌های لبنان برای مقابله با رژیم صهیونیستی و تهدیدهایی که گاهی داعش انجام می‌دهد تاکید شد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس سفر رئیس مجلس را به عراق گسترده‌تر عنوان کرد با اشاره به این که ‌در این سفر ملاقات‌های بسیار زیادی انجام شد، افزود: با توجه به این که عراق تحت انجام عملیات‌های بسیار بی‌رحمانه و جنایتکارانه داعش و گروه‌های تروریستی قرار گرفته است مردم این کشور هر روز قربانی می‌شود به طوری که حتی برخی بخش‌های این کشور نیز تحت اشغال گروههای تروریستی قرار گرفته است. از این رو لازم است که تمامی نیروها و ظرفیت‌های سیاسی و دفاعی و اقتصادی عراق جهت مقابله با داعش با یکدیگر منسجم شوند.

وی با بیان این که رئیس مجلس در سفر به عراق موضع رسمی جمهوری اسلامی برای حمایت همه جانبه از این کشور جهت مقابله با داعش را به تمام مقامات سیاسی و مذهبی عراق ابلاغ کرد گفت: آقای لاریجانی در این سفر تمامی این مقامات را به داشتن وحدت و انسجام جامع برای مقابله با این پدیده شوم تشویق کردند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین در ادامه با تاکید بر این که سفر رئیس مجلس تاثیر بسزایی در نزدیک کردن گروههای عراقی برای مقابله با داعش داشته است گفت: آقای لاریجانی در این سفر ملاقات با مراجع عظام همچون حضرت آیت‌الله سیستانی داشته‌اند که ایشان نقش هماهنگ کننده و نزدیک سازی تمام جریان‌ها و شخصیت‌ها و گروههای این کشور را به عهده دارند.

نقوی حسینی با تاکید بر این که ایران برای پشتیبانی از عراق جهت مقابله با داعش همواره سیاست شفاف داشته است گفت: در این سفر آقای لاریجانی به صورت سریع اعلام کرد که جمهوری اسلامی هر نوع کمکی که بتواند را برای مقابله با گروه تروریستی داعش ارسال می‌کند و در اختیار دولت عراق می‌گذارد.

وی یکی از اولویت‌های این سفر را هماهنگی گروه‌ها برای مبارزه با داعش عنوان و اظهار کرد:‌ آمریکایی‌ها و کشورهای غربی ادعای دروغین برای مبارزه با داعش را مطرح کردند ولی ما معتقدیم که این ادعا تنها فریبکاری سیاسی بوده و راه به جایی نخواهد برد. تنها مردم مظلوم عراق، سوریه و لبنان و کشورهای همسایه از عملیات‌های تروریستی داعش متضرر شده و قربانی می‌دهد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: بر این اساس اعتقاد ما بر این است که مقابله واقعی با داعش توسط نیروهای داخلی این کشورها و با وحدت انجام می‌شود و گاهی جز این وجود ندارد.

نقوی در پایان خاطر نشان کرد: در سفر رئیس مجلس به عراق در خصوص بهبود مناسبات بین جمهوری اسلامی و اوضاع اقتصادی و فرهنگی نیز مواردی مطرح شده است.

انتهای پیام

کد N645951