افغانستان مخالف انتقال تسلیحات نظامی آمریکا به اوکراین است

یکی از مقام‌های ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد: کابل با تصمیم احتمالی واشنگتن مبنی بر انتقال تسلیحات و تجهیزات نظامی باقیمانده از حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان به اوکراین مخالف است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، نماینده دولت اشرف غنی احمد زی، رئیس جمهوری افغانستان گفت: تصمیم احتمالی انتقال باقی تسلیحات و تجهیزات نظامی آمریکا که در جنگ 13 ساله افغانستان از آن‌ها استفاده شده به اوکراین با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به بحث گذاشته می‌شود. با این حال دولت کابل با این مساله مخالف است.

در حال حاضر متخصصان آمریکایی در افغانستان بر روی انتقال تسلیحات مقاوم در برابر مین متعلق به ارتش آمریکا در افغانستان کار می‌کنند تا آن‌ها را به اوکراین منتقل کنند.

این مقام مسئول دولت کابل ادامه داد: رئیس جمهوری افغانستان در جریان سفرش به واشنگتن در ژانویه 2015 این مساله را با همتای آمریکایی‌اش به بحث و گفت‌وگو می‌گذارد و قصد دارد تا اوباما را متقاعد کند که این اقدام را انجام ندهد.

واشنگتن پیشتر به کابل تضمین داده بود تا تجهیزات نظامی آمریکا و تسلیحات این کشور در افغانستان که توسط نیروهای ضربتی آمریکا در افغانستان مورد استفاده قرار گرفته در این کشور باقی می‌ماند و مورد استفاده نیروهای امنیتی و ارتش افغانستان قرار خواهد گرفت.

مقام مسئول دولت اشرف غنی گفت: افغانستان قصد دارد تا برای تقویت ظرفیت‌های مقابله‌ای خود برای براندازی نیروهای طالبان در جنوب افغانستان از این تسلیحات استفاده کند.

مقام‌های آمریکایی و ناتو از اوکراین در مقابل نیروهای مخالف دولت کی‌یف در جنوب وشرق این کشور حمایت کرده‌اند به طوری که در نوامبر 2014 فرمانده مرکزی نیروهای آمریکایی در اروپا و عملیات فرماندهی متحد ناتو در بیانیه‌ای اعلام کرد که برنامه‌ای برای تجهیز مجدد ارتش اوکراین در نظر گرفته شده است که بخش‌هایی از آن نیز اجرایی شدند.

انتهای پیام

کد N645800