معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه:

نتیجه فعالیت‌های پیشگیرانه از وقوع جرم را مردم باید مشاهده کنند

پيشگيري از وقوع جرم

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: مردم باید نتیجه‌ فعالیت‌های قوه قضاییه در راستای پیشگیری از وقوع جرم را در مراکز اقتصادی و اجتماعی مشاهده کنند.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدباقر الفت طی سخنانی در گردهمایی ارتقاء اثربخشی برنامه‌ریزی در پیشگیری از وقوع جرم، گفت: عمر معاونت پیشگیری از وقوع جرم خیلی زیاد نیست. از چهار یا پنج سال گذشته مباحث پیشگیری از وقوع جرم در قوه قضاییه به صورت سازمان یافته مورد توجه قرار گرفته و مدیریت‌های متنوعی در این معاونت مشغول بوده و اقدامات مختلف و خوبی را انجام دادند.

وی ادامه داد: بنیانگذاری یک سازمان در کشور کار مشکلی است که زحمت این اقدامات بر عهده آقای ذوالقدر و تیم همراه ایشان بود. در این مدت کوتاه که سمت معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه را بر عهده داشتم کارهای خوبی انجام شده است، البته این معاونت از حیث جایگاه، جایگاه قابل قبولی دارد، اما میزان اثربخشی اقدامات عملیاتی که تاکنون انجام شده از حیث پیشگیری و معاضدتی که قرار است با حوزه مقابله داشته باشیم قابل توجه نیست.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه خاطرنشان کرد:‌ بعضی‌ها شاید بپرسند اثرات پیشگیری کجاست و در چه زمانی تعداد دعاوی و اختلافات در دستگاه قضایی کاسته می‌شود و یا در اثر فعالیت پیشگیرانه آرامش لازم چه زمانی در فضای جامعه حکمفرما می‌شود؟ در واقع اگر پیشگیری از وقوع جرم نتواند پاسخگوی این سوالات باشد ارزشی ندارد.

الفت تصریح کرد: نتایج مطالعات و بررسی ها باید به پیشگیری منتهی شود. باید بتوانیم برنامه‌هایمان را اثربخش کنیم، ضمن این که خودمان را هم آماده‌ اجرای این فرایند اثربخشی کنیم و با برنامه‌های آتی آشنا شویم. با برنامه کار کردن خوب است اما کار ما برنامه اجرا کردن نیست فرض کنید با انجام مطالعات مختلف گلوگاه مقابله با پیشگیری از وقوع جرم را پیدا کردید اما نتایج مطالعات شما باید عملیاتی و منجر به پیشگیری شود.

وی ادامه داد: باید اجرای این برنامه‌ها ما را به جایی برساند که در واقع آن هدف، هدف اصلی ماست. متاسفانه کار ما شده تهیه برنامه، اصلاح و ابلاغ برنامه در سال‌های مختلف، اما نتایج این برنامه‌ها در جامعه کجا نمایان است؟ مردم باید نتیجه‌ فعالیت‌های ما را در مراکز اقتصادی و اجتماعی خودشان مشاهده کنند.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه بیان کرد: ما یا در انتخاب برنامه، یا در برنامه نوشتن و یا در اجرای آنها دچار مشکل هستیم.

الفت در پایان تصریح کرد: ابهامات فوق‌العاده‌ای در بانک‌ها وجود دارد. ما اگر توانستیم از انجام رشوه در بانک‌ها بکاهیم می‌توانیم ادعا کنیم که موفق هستیم و همچنین می‌توان گفت که این جلسات موثر بوده است.

انتهای پیام

کد N645781