بخش حافظ منافع آمریکا در کوبا تبدیل به سفارت می‌شود

نیم قرن پس از آنکه واشنگتن روابط دیپلماتیک خود را با کوبا قطع کرد اکنون به دنبال تجدید روابط دیپلماتیک دو کشور قرار است ساختمان 7 طبقه مرکز حافظ منافع آمریکا در بلوار میل‌کان در شهر هاوانا به عنوان سفارت آمریکا در کوبا به کار گرفته شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس به دنبال مذاکرات آمریکا و کوبا درخصوص نخستین مرحله از تنش‌زدایی تاریخی میان دو کشور قرار است ساختمان بخش حافظ منافع آمریکا در شهر هاوانا نقشی مهم‌تر پیدا کرده و تبدیل به سفارت آمریکا در کوبا شود.

تبدیل شدن این ساختمان به سفارت کامل آمریکا در کوبا نشان دهنده امیدهای دولت اوباما برای به دست آوردن نفوذ جدید در این کشور کمونیست است. قرار است روبرتا جاکوبسن معاون امور نیمکره غربی وزیر امور خارجه آمریکا به عنوان عالی ترین مقام دولت آمریکا که در چند دهه اخیر به کوبا سفر می‌کند ماه آینده میلادی به منظور مذاکرات سالانه درباره مهاجرت به کوبا سفر کند و در عین حال جزییات تجدید روابط دیپلماتیک کامل میان دوطرف را مورد بحث قرار دهد. قرار است این مذاکرات به مساله افزایش کارکنان و پرسنل در ساختمان‌های متعلق به بخش حافظ منافع دوطرف بپردازد.

همچنین این مذاکرات قرار است به بررسی اجازه به سفر دیپلمات‌های دو کشور به خارج از پایتخت‌های مربوطه بدون تقاضای مجوز نیز بپردازد.

در راستای بازگشایی سفارت آمریکا در کوبا برخی اقدامات نمادین نظیر برافراشته‌شدن پرچم آمریکا در بلوار میل‌کان نیز انجام خواهد شد. جان کاولفیلد که از سال 2011 تا 2014 رییس بخش حافظ منافع آمریکا در کوبا بوده اظهار کرد: بازگشایی سفارت آمریکا در کوبا یک اقدام نمادین است اما نمادها اهمیت حقیقی دارند.

وی افزود: این یک نماد واقعا قدرتمند است که از سوی رییس جمهور کشور ما به دست آمده است و ما می‌خواهیم به رغم این حقیقت که با کوبا اختلافات فاحش داریم روابط عادی‌تری با این کشور داشته باشیم.

بخش حافظ منافع کوبا نیز یک عمارت دولتی در محله آدامز مورگان واشنگتن و در مجاورت سفارت سوییس است. این ساختمان نیز قرار است تبدیل به سفارت کوبا در آمریکا شود. دیپلمات‌ها اظهار داشتند که واشنگتن امیدوار است تعداد کارمندان خود در هاوانا را که در حال حاضر معادل 50 آمریکایی و 300 کارمند کوبایی است افزایش دهد. چرا که هیات های تجاری و مسافران آمریکایی بیشتری قرار است براساس قوانین جدیدی که از سوی کاخ سفید تعیین خواهند شد و به دنبال تسهیل تحریم تجاری کوبا به این کشور سفر کند.

انتهای پیام

کد N645411