«دولت شهید» منتشر شد

کتاب

کتاب «دولت شهید» منتشر شد.

به گزارش ایسنا، مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی اعلام کرد در جدیدترین اثر این مؤسسه کتاب «دولت شهید» تألیف سیدمحمدرضا موسویان به دیدگاه شهید اول (از علمای بزرگ شیعه در قرن هشتم هجری) درباره نظام سیاسی و دولت مطلوب پرداخته می‌شود. در این بررسی، نظام سیاسی مطلوب در عصر غیبت، ولایت فقهای شیعه و دلایل آن، شرایط رییس دولت، ساختار قدرت در آن دولت و روابط متقابل فرد و دولت مطرح می‌شود.

در ادامه معرفی ناشر از این کتاب عنوان شده است: «این اثر بر آن است تا ضرورت مورد بحث را از نگاه «شمس‌الدین بن محمد مکی عاملی» مشهور به «شهید اول» از فقها و اندیشمندان بزرگ شیعه در قرن هشتم هجری به مطالعه و بحث بگذارد و از دریچه نگاه وی به ضرورت و مشروعیت دولت و نظام سیاسی بپردازد و آنگاه حکومت و دولت مطلوب این فقیه برجسته را از لابه‌لای آثارش به مخاطبان معرفی کند. این فقیه شهید، اگرچه عمر کوتاهی داشت و بدخواهان مانع از پرتوافکنی بیشتر وی به جامعه آن روز و به آیندگان شدند، با این‌همه عمر کوتاهش ثمرات ماندگار و جاودانه‌ای به یادگار گذاشت. بدین‌منظور، مؤلف کتاب ابتدا به معرفی شخصیت و مقام علمی آن فقیه ارجمند و والامقام اقدام می‌کند و سپس تحولات سیاسی اجتماعی زمانه وی را مورد واکاوی قرار می‌دهد. بررسی مبانی فکری شهید و بیان جایگاه عقل و شرع و نسبتِ میان آن دو، از زاویه نگاه وی در ادامه تحقیق مورد توجه نویسنده اثر است. ضرورت حکومت و مبنای مشروعیت آن از جمله مباحث اساسی این تحقیق است که محقق ضمن استخراج نظر شهید، دیدگاه وی را در خصوص دولت مطلوب بررسی می‌کند و آن‌گاه دولت پیامبر(ص)، دولت امام(ع) و دولت فقیه عصر غیبت را از مصادیق دولت مطلوب برمی‌شمارد و در استدلال برای مطلوبیتِ دولت فقیه به دلایل عقلی و نقلی استناد می‌کند. بررسی مناصب فقیه شامل مناصب مالی و غیرمالی و برخی مباحث فرعی دیگر، مباحث پایانی این کتاب را تشکیل می‌دهد.»

«دولت شهید» در شمارگان 1000 نسخه و 100 صفحه با قیمت 2500 تومان به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به فروشگاه این مرکز در خیابان انقلاب، خیابان ۱۲ فروردین، بعد از خیابان شهدای ژاندارمری، نبش مجتمع ناشران مراجعه کنند و یا با شماره تلفن‌های ۶۶۹۵۳۶۰۷ و ۶۶۹۶۱۵۳۶ تماس بگیرند.

انتهای پیام

کد N645249