همکاری کره جنوبی، ژاپن و آمریکا در کنترل اطلاعات برنامه هسته‌ای کره شمالی

سیاسی

آمریکا، ژاپن و کره جنوبی یک تفاهم‌نامه‌ سه‌جانبه نظامی در مورد دستیابی و در میان گذاشتن اطلاعات برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی به امضا خواهند رساند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از خبرگزاری فرانسه، بنابر اعلام وزیر دفاع کره جنوبی این تفاهم‌نامه‌ نظامی که روز دوشنبه به امضای سه کشور خواهد رسید بنا به افزایش نگرانی‌ها در مورد برنامه هسته‌ای و موشکی کره شمالی که یک خطر جدی منطقه‌یی و فرامنطقه‌یی محسوب می‌شود مطرح شد.

هم‌چنین بنا به اعلام مقامات کره جنوبی به علت وجود بی‌اعتمادی درازمدتی که میان ژاپن و کره جنوبی وجود دارد، کره جنوبی اطلاعات نظامی را به صورت مستقیم در اختیار ژاپن نخواهد گذاشت و آمریکا واسطه‌ انتقال اطلاعات میان ژاپن و کره جنوبی خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اخیراً کره شمالی به دلیل ارجاع پرونده ضد حقوق بشری خود به شورای امنیت و احتمال اکران فیلم «مصاحبه» که توسط هالیوود و در مورد کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی ساخته شده است؛ آمریکا و کره جنوبی را به حمله هسته‌ای تهدید کرده است.

هم‌چنین سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت: این تفاهم‌نامه نظامی سه جانبه تاثیر زیادی در کنترل تهدیدهای نظامی از سوی کره شمالی خواهد داشت و امیدواریم که سه کشور به صورت مناسبی با تهدید برنامه هسته‌ای کره شمالی برخورد کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در همین حال به دلیل حمله اخیر سایبری به راکتورهای هسته‌ای کره جنوبی در هفته گذشته، این کشور چند تیم تخصصی را مأمور بالابردن سطح ایمنی راکتورهای هسته‌ای خود کرده است.

انتهای پیام

کد N645209