فارک سرباز دولت کلمبیا را آزاد کرد

فارک اعلام کرد، اعضای این گروه یک سرباز را که هنگام حمله به یک گشت نظامی به گروگان گرفته بودند آزاد کرده است؛ در این حمله پنج سرباز دیگر نیز کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، چریک‌های مسلح انقلابی کلمبیا (فارک) این سرباز را زمانی گروگان گرفتند که نیروهای دولتی درحال گشت زنی در یکی از جاده‌های استان کاکا (Cauca) بودند و فارک آنها را مورد حمله قرار داد.

گروه فارک اظهار کرد، "کارلوس بسرا اخدا" را امروز آزاد کرده‌اند.

این سرباز به هیاتی متشکل از صلیب سرخ جهانی و نمایندگانی از دولت‌های کلمبیا، کوبا و نروژ سپرده شد. کوبا و نروژ ضامن‌های مذاکرات صلح میان شورشیان و دولت کلمبیا هستند. این مذاکرات از اواخر 2012 در جریان بوده است.

خوان مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا در توییتر نوشت: امیدواریم این آزادسازی نشان دهنده تصمیم برگشت ناپذیر برای خاتمه درگیری‌ها باشد و چنین اتفاقاتی دوباره تکرار نشود.

فارک ساعاتی پس از حمله‌ کاکا آتش بسی از پیش اعلام شده را نیمه شب جمعه به اجرا گذشت. این گروه در چند سال گذشته مبارزه‌اش را در ایام کریسمس به طور موقت متوقف می‌کرد؛ اما این مرتبه اعلام کرده که آتش‌بسی نامحدود خواهد بود.

چریک‌های فارک بیان کردند، آتش بس منوط به تایید از سوی یک نهاد بین‌المللی بی‌طرف است و در صورتی که سربازان حکومتی به فارک حمله کنند، آتش بس نیز به پایان می‌رسد.

حکومت اعلام کرده است که تا بعد از مذاکرات صلح با چنین آتش‌بسی موافقت نخواهد کرد. دولت به تقاضای دیگر فارک نیز مبنی بر عدم حمله‌ ارتش جواب مشخصی نداده و دوباره بر "وظیفه قانونی‌اش برای حفاظت از مردم کلمبیا" تاکید کرده است.

طرفین در مورد اصلاحات ارضی، مشارکت فارک در سیاست آینده و چگونگی پایان دادن به قاچاق مواد مخدر به توافقاتی نسبی رسیده‌اند. موضوعات پیچیده غرامت قربانیان و چگونگی پایان دادن به درگیری‌ها هنوز محل بحث و مذاکره‌اند.

گروه فارک در 1964 از دل یک جنبش کارگری خواهان اصلاحات ارضی سربرآورد و تاکنون با دولت‌های متوالی مناطق غالبا روستایی جنگیده است؛ نبردی که موجب کشتار بیش از 220 هزار تن شده و میلیون‌ها نفر را بی‌خانمان کرده است.

انتهای پیام

کد N644958