برچسب "تروریسم" حربه ریاض علیه رانندگی زنان

عربستان,حقوق بشر

مسئولان قضایی عربستان پرونده دو فعال حقوقی زن در این کشور را به دادگاه ویژه امور تروریستی ارجاع دادند. ناظران حقوق بشری معتقدند که ریاض از برچسب "تروریسم" برای سرکوب فعالیت‌های مدنی سوء استفاده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت عرب الآن، فعالان حقوقی عربستانی با اعلام این خبر تاکید کردند که مقامات قضایی شهر الاحساء واقع در منطقه الشرقیه، پرونده دو فعال حقوقی زن عربستانی را به دادگاه ویژه مسائل تروریستی ارجاع دادند.

یکی از این فعالان لجین هذلول، 25 ساله است. وی هنگانی که در هنگام رانندگی تلاش کرده بود از امارات وارد خاک عربستان شود، بازداشت شد.

همچنین گارد مرزی عربستان، میساء العمودی 33 ساله که یک روزنامه‌نگار است را به دلیل تلاش برای کمک به هذلول بازداشت کردند.

فعالان عربستانی نتوانستند به جزئیات اتهامات مطرح شده علیه دو فعال مذکور دست یابند اما تاکید کردند که ناظران پرونده این دو فعال حقوقی بر فعالیت آنها در پایگاه‌های اجتماعی و نه مساله رانندگی متمرکز هستند.

یکی از فعالان اعلام کرد که پرونده لجین هذلول به دادگاه ویژه امور تروریستی ارجاع داده شده اما وکیل وی به این اقدام اعتراض خواهد کرد.

فعال دیگری نیز تصریح کرد: پرونده میساء العمودی نیز به دادگاه ویژه امور تروریستی ارجاع داده شده است.

مطالب لجین هذلول حدود 228 هزار دنبال‌کننده در توییتر دارد. میساء العمودی نیز 131 هزار دنبال‌کننده دارد. وی فعالیت‌های گسترده‌ای را درخصوص مساله رانندگی زنان در پایگاه یوتیوب راه انداخته است.

انتهای پیام

کد N644850