تشدید درگیری‌ها در لیبی و آتش سوزی در تاسیسات نفتی بندر سدره

ليبي

در حالی که درگیری‌ها میان نیروهای وابسته به خلیفه حفتر، رهبر عملیات "کرامت" در لیبی و نیروهای گروه "فجر لیبی بر سر در اختیار گرفتن کنترل بزرگترین بندر صادرات نفت کشور بالا گرفته، منابع خبری اعلام کردند نیروهای فجر لیبی سه انبار را در بندر نفتی «السدره» به آتش کشیدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، علی الحاسی، سخنگوی اتاق عملیات ارتش در منطقه هلال نفتی لیبی اعلام کرد: پس از اینکه گروه "فجر لیبی" با شلیک موشک یک انبار نفت را به آتش کشید، شبه‌نظامیان دو انبار دیگر را نیز در بندر نفتی «السدره» به آتش کشیدند.

الحاسی در ادامه شبه‌نظامیان تندرو را مسوول شلیک موشک به انبار نفتی مذکور دانست.

از سوی دیگر محمد الحراری، سخنگوی موسسه ملی نفت خواهان کناره‌گیری موسسات نفتی از درگیری‌ها شد.

دولت لیبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که گروه فجر لیبی به منطقه نفتی السدره با هدف سلطه بر شرکت‌های نفتی حمله کرده که این اقدام خطر بزرگی برای لیبی است و وحدت ملی آن را تهدید می‌کند. همچنین باعث کشاندن کشور به جنگ داخلی می‌شود.

درگیری‌های میان نیروهای فجر لیبی و نیروهای خلیفه حفتر، رهبرعملیات کرامت، همچنان ادامه دارد.

ونیس بوخماده، فرمانده نیروهای "الصاعقه" وابسته به خلیفه حفتر نیز شبه‌نظامیان مسلح را به انتقام تهدید کرد.

در حال حاضر درگیری‌ها میان نیروهای فجر لیبی و نیروهای خلیفه حفتر برای در دست گرفتن کنترل بزرگترین بندر صادرات نفت لیبی ادامه دارد.

همچنین در پی درگیری نیروهای حفتر با نیروهای شورای انقلابیون بنغازی چندین تن کشته و زخمی شدند.

در همین راستا، یک مرکز حقوقی در لیبی در زمینه آزادی رسانه‌ها و مطبوعات اعلام کرد که سال 2014 بدترین سال در لیبی درخصوص وضعیت آزادی رسانه‌ها و مطبوعات بوده است چراکه لیبی از ژانویه گذشته تاکنون شاهد کشته شدن هشت روزنامه‌نگار بوده است.

در گزارش این مرکز آمده است: شاخص آزادی رسانه‌ها در لیبی در سال 2014 در مقایسه با سال‌های گذشته کاهش قابل توجهی در زمینه بالا رفتن نقض حقوق مطبوعات داشته است.

در این گزارش تاکید شده است عدم رعایت حقوق روزنامه‌نگاران و نقض حقوق مطبوعات و رسانه‌ها بیشتر در بنغازی و طرابلس رخ داده و روزنامه‌نگاران در این دو شهر در معرض خشونت و تنش قرار دارند.

این مرکز گروه‌های مسلح را مسوول اقدامات خشونت علیه روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه دانست.

در ادامه گزارش این مرکز تاکید شده است در سال 2014 چندین مورد ضرب و شتم روزنامه‌نگاران یا منع خبرنگاران از انجام وظایف خود از سوی نیروهای امنیتی یا تظاهرکنندگان رخ داده است که 13 مورد در بنغازی، 11 مورد در طرابلس و چهار مورد در شهر البیضاء بوده است.

انتهای پیام

کد N644691