اوگاندا برای خارج کردن نیروهایش از سودان جنوبی شرط گذاشت

رئیس‌جمهور اوگاندا همزمان با تداوم درگیری‌ها در کشور سودان جنوبی برای سال دوم اعلام کرد، نیروهای اوگاندایی را از سودان جنوبی تنها در صورتی خارج می‌کند که نیروهای منطقه‌ای پایتخت این کشور را از حملات شورشیان مصون بدارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، یوری موسونی، رییس‌جمهور اوگاندا از حامیان دولت فعلی سودان جنوبی که از سال 2011 استقلال یافته است. اوگاندا نیروهای خود را پس از مدت کوتاهی از آغاز درگیری‌ها در سودان جنوبی بنا به درخواست مقامات جوبا به مرزهای خود با این کشور فرستاد.

از آن زمان، حضور ارتش اوگاندا به یکی از عوامل مشاجره در گفت‌وگوهای صلح بین سالوا کر، رییس‌جمهور سودان جنوبی و شورشیان تبدیل شده است. ریک مچار، معاون نخست‌وزیر سابق سودان جنوبی رهبر شورشیان این کشور بوده و تاکنون خواستار خروج سریع نیروهای اوگاندایی از این کشور شده است. گفت‌وگوی صلح در پایتخت اتیوپی برگزار می‌شوند.

در همین حال موسونی با اشاره به بلوک شرق آفریقا متذکر شد: مشکل اوگاندا نیست بلکه مساله صلح بین سودانی‌هاست و ما توافق کردیم برای اینکه جایی خالی برای شورشیان ایجاد نشود، کشورهای بلوک شرق آفریقا در این مناطق مستقر شوند و شدند.

موسونی که در کنفرانس خبری مشترک با نخست‌وزیر اتیوپی سخنرانی می‌کرد، ادامه داد: نیروهای اتیوپی و رواندا اکنون در سودان جنوبی هستند. زمانی که دولت مرکزی آماده باشد و بتواند به ما اطمینان بدهد که دست‌کم جوبا مورد حمله قرار نخواهد گرفت نیروهای ما به کشورهایشان بازمی‌گردند و این اصلا مساله بزرگی نیست.

درگیری‌ها در سودان جنوبی دسامبر سال گذشته و دو سال پس از اعلام استقلال جوبا از خارطوم به وجود آمد.

به گفته سازمان ملل این جنگ داخلی تاکنون بیش از 10 هزار کشته و بیش از یک میلیون آواره بر جای گذاشته است.

تلاش‌های اتیوپی به عنوان کشور همسایه برای یافتن یک راه‌حل صلح‌آمیز جهت پایان دادن به درگیری‌ها با وجود امضای آتش‌بس‌های متفاوت دستاوردهای کمی داشته است.

انتهای پیام

کد N644636