در گفت‌وگو با ایسنا

فلاحت‌پیشه: مانور دریایی ایران در جهت حفظ امنیت کشورهای منطقه است

ايران,سوريه,رزمايش

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: با توجه به توانایی بالای جمهوری اسلامی ایران در جهت حفظ امنیت منطقه مانور دریایی این کشور در جهت حفظ امنیت کشورهای منطقه است.

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: با توجه به توانایی بالای جمهوری اسلامی ایران در جهت حفظ امنیت منطقه مانور دریایی این کشور در جهت حفظ امنیت کشورهای منطقه است.

حشمت‌الله فلاحت پیشه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به سیاست‌های حمایتی ایران از کشورهای منطقه به ویژه عراق و سوریه، خاطرنشان کرد: حمایت‌های ایران نسبت به حمایت برخی کشورها مانند آمریکا که بیشتر دخالت در امور منطقه محسوب می‌شود تفاوت‌های ریشه‌ای دارد.

وی ادامه داد: ریشه این تفاوت در این است که ایران تنها بازیگری است که از کشورهای منطقه حمایت‌های پایمردانه انجام می‌دهد. یعنی جمهوری اسلامی ایران با هدف رفع مشکلات این کشورها و با کسب اجازه از دولت مستقر در آنها اقدام به حمایت می‌کند. به همین دلیل سیاست‌های ایران هیچ‌گاه مداخله جویانه و منفی نبوده است.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به دخالت‌های نظامی و سیاسی همچنین حمایت‌های مالی از تروریست‌ها در منطقه، تصریح کرد: متأسفانه آمریکا با دخالت‌های نظامی و سیاسی و برخی از کشورهای منطقه نیز با حمایت مالی از تروریست‌های مرتجع امنیت خاور میانه را به هم زده‌اند.

وی تأکید کرد: رژیم صهیونیستی نیز از طریق تفرقه افکنی میان ملت‌های منطقه اهداف خود را پیش می‌برد. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران با اجازه دولت‌های مستقر و با هدف کمک برای از میان بردن گروه‌های تروریستی و معضلاتی که در برخی کشورهای منطقه به وجود آورده‌اند اقدام می‌کند.

فلاحت پیشه با بیان این‌که اغلب دخالت‌های بیگانگان در خاور میانه راهبردهای فرامنطقه‌ای است، گفت: آمریکا به وسیله دو دست اصلی خود یعنی رژیم صهیونیستی و ارتجاع عرب اقدام به مداخلات منفی در منطقه می‌کند. مداخلات آنها در چند دهه اخیر همواره با خشونت و سیاست‌های ضدتوسعه‌ طلبی همراه بوده است.

وی ادامه داد: مسائل منطقه راهبردهای منطقه‌ای دارند و ایران همواره به دنبال برقراری ثبات در خاور میانه بوده است. ولی متأسفانه برخی کشورها به دنبال برهم زدن این ثبات هستند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به رزمایش محمد رسول‌الله (ص) که در خلیج فارس برگزار می‌شود، افزود: ایران همواره مانورهایی را برگزار می‌کند که همه آنها دفاعی هستند. این در حالی است که برخی دیگر از کشورها اقدام به برگزاری مانورهای تهاجمی در منطقه می‌کنند و علاوه بر این برگزاری رزمایش جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری از کشورهای منطقه نمی‌توانند به صورت مستقل چنین مانورهایی را برگزار کنند و عموماً از قدرت‌های فرامنطقه‌ای در این زمینه کمک می‌گیرند.

فلاحت پیشه در پایان گفت: مانورهای ایران دفاع از تمامیت ارضی کشور و همچنین در جهت حفظ امنیت همسایگانش است. چرا که از نظر جغرافیای سیاسی امنیت دو سوم از خلیج فارس توسط ایران و از طریق ناوگان دریایی این کشور حفظ و حراست می‌شود.

انتهای پیام

کد N644594