دومین همایش «وقف و اقتصاد» برگزار می‌شود

وقف,سازمان اوقاف,اوقاف

دومین همایش «وقف و اقتصاد» دوشنبه هفته جاری و با حضور اساتیدی از حوزه و دانشگاه و همچنین وزیر امور اقتصادی و دارایی در دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عباسعلی جعفری معاون بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در نشست خبری دومین همایش «وقف و اقتصاد» که صبح امروز (شنبه) برگزار شد، با اشاره به برنامه‌های سازمان اوقاف و امور خیریه کشور به مناسبت هفته وقف، خاطرنشان کرد: سازمان اوقاف به مناسبت فرا رسیدن هفته وقف سه برنامه سراسری در کشور برگزار خواهد کرد.

وی با اشاره به برگزاری دومین همایش وقف و اقتصاد به بیان جزئیات برگزاری این همایش پرداخت و گفت: این همایش در روز دوشنبه هشتم دی ماه در دو بخش صبح و ظهر با حضور اساتید دانشگاه و حوزه و در دو بخش تبیین سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و رویکردهای اقتصاد مقاومتی و همچنین سرمایه‌گذاری و دستاوردهای سرمایه‌گذاری در حوزه وقف در دانشکده تربیت بدنی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

معاون بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف با اشاره به حضور و سخنرانی وزیر اقتصاد در این همایش، اضافه کرد: همچنین یکی دیگر از برنامه‌های سازمان اوقاف به مناسبت فرا رسیدن هفته وقف برگزاری نمایشگاه فرصت‌های سرمایه‌گذاری وقف می‌باشد. این نمایشگاه از امروز تا روز دوشنبه در محل برگزاری همایش وقف و اقتصاد برگزار می‌شود.

جعفری در ادامه برگزاری نشست‌های تخصصی با رویکردهای مردم‌محوری، درون‌زا بودن اقتصاد، برون‌گرایی و اقتصاد دانش بنیان در چهار استان خراسان رضوی، کرمان، فارس و آذربایجان شرقی را از دیگر برنامه‌های سازمان اوقاف در هفته وقف بیان کرد.

وی در بخش دیگری از این نشست خبری با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه یکی از برجسته‌ترین کارهای اقتصادی و اجتماعی در همه ادیان مساله وقف است، اظهار کرد: باید بگوییم که کارکرد وقف اقتصادی و با رویکردی اجتماعی و فرهنگی است.

معاون بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف با اشاره به انواع موقوفات، گفت: امروز موقوفات به دو دسته موقوفات دارای ارزش اقتصادی که در سازمان اوقاف به عنوان موقوفات منفعتی محسوب می‌شود و موقوفات دارای ارزش معرفتی تقسیم می‌شوند.

وی با بیان این‌که «موقوفات از نظر منافع نیز به دسته‌های موقوفات دارای منفعت اقتصادی و عواید ریالی و موقوفات دارای منفعت اجتماعی و فرهنگی تقسیم می‌شوند» اضافه کرد: وقف عبادتی است که آثار فرهنگی و اجتماعی دارد و با نادیده گرفتن بعد اقتصادی آن دیگر کارکردهای لازم را نخواهد داشت.

جعفری با تاکید بر این‌که «موتور محرکه وقف درآمد آن است» خاطرنشان کرد: اگر موقوفه‌ای فاقد پشتیبانی مالی باشد روز به روز تضعیف می‌شود به همین دلیل سرمایه‌گذاری موثر و کارآمد در عرصه وقف نیازی است که امروز احساس می‌شود.

معاون بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف با بیان این‌که «لازم است که این سرمایه عظیم با مدیریتی صحیح از حالت رکود به حالت پویا و مولد تبدیل شود» اظهار کرد: منظور از مدیریت اقتصادی در وقف این است که با بهره‌وری صحیح و کسب درآمد مناسب در راستای اجرای امینانه اهداف واقف بتوانیم در محرومیت‌زدایی و خدمت‌رسانی به مردم گام‌های موثری برداریم.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت صحیح اقتصادی نیز از طریق به گردش آمدن وقف به دست می‌آید که به دنبال آن آثار و منافع وقف برای مردم مشهود خواهد شد.

جعفری در ادامه با اشاره به تشکیل معاونت بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه در سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در نیمه دوم سال 91، گفت: این سازمان در مجموع با سه اداره کل اجارات، فنی و بهره‌وری اقتصادی و برای مدیریت صحیح بهره‌وری اقتصادی در موقوفات ایجاد شد.

معاون بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف با اشاره به وظایف ادارات معاونت بهره‌وری موقوفات، خاطرنشان کرد: اداره کل اجارات وظیفه تحقق درآمد از محل اجارات رقبات وقفی را دارد. اداره کل فنی نیز وظیفه انجام اقدامات عمرانی در بقاع و اماکن و امامزادگان و رقبات را عهده‌دار است و اداره کل بهره‌وری اقتصادی نیز احیای موقوفات، سرمایه‌گذاری اقتصادی را در دستور کار خود قرار داده است.

وی با اشاره به اقدامات انجام گرفته از سوی معاونت بهره‌وری اقتصادی موقوفات سازمان اوقاف، گفت: این سازمان تلاش کرده است که از روز تشکیل نسبت به سالانه کردن قراردادهای اجاره‌ی رقبات وقفی، به‌روز رسانی نرخ اجاره رقبات مطابق نرخ عادلانه روز، به‌روز رسانی اسناد اجاره‌ای منقضی شده، نوسازی، بازسازی و تعمیر و نگهداری رقبات وقفی، اختصاص بخشی از درآمدها به سرمایه گذاری‌های بلند‌مدت، مشارکت دادن بخش خصوصی در احیای موقوفات، تدوین بسته‌های سرمایه‌گذاری، اجرای طرح بزرگ GIS و همچنین طبقه‌بندی اقتصادی موقوفات فعالیت‌های کارآمد و موثری انجام دهد.

معاون بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف در ادامه به بیان آمارهایی از عملکرد اقدامات انجام گرفته در سازمان اوقاف در رابطه با طرح‌های سرمایه‌گذاری بر روی رقبات وقفی پرداخت و گفت: در سال 89، 57 پروژه با حجم ریالی 74/6 میلیارد تومان با زیربنای 163/597 متر مربع در سازمان اوقاف تعریف شد.

وی با بیان این‌که «در سال 90 این تعداد به 79 پروژه با حجم سرمایه‌گذاری 187/8 میلیارد تومان و زیربنای 342 هزار و 104 متر مربع افزایش یافت» خاطرنشان کرد: در سال 91 تعداد طرح‌های سرمایه‌گذاری بر روی رقبات به 89 پروژه با حجم ریالی 288 میلیارد تومان و زیربنای 927/630 متر مربع بود که این تعداد در سال 92 به 102 پروژه با هزینه 756 میلیارد تومان و در سال 93 به 174 پروژه با هزینه اجرا و سرمایه‌گذاری 1477 میلیارد تومان به ترتیب در متراژهای یک میلیون و 735 هزار و 507 متر مربع و 2691285 متر مربع افزایش یافت.

جعفری با بیان این‌که «به طور متوسط حجم طرح‌های سرمایه‌گذاری بر روی رقبات وقفی از سال 89 تا سال 93، 205 درصد رشد داشته است» به بیان آماری از انجام پروژه‌های عمرانی در بقاع متبرکه و امامزادگان پرداخت و در این زمینه اظهار کرد: در سال 90، 1221 امامزاده و بقعه متبرکه با زیربنای 450999 متر مربع و با اعتبار مالی 67/08 میلیارد تومان تحت عنوان پروژه‌های عمرانی در دست احداث قرار گرفت.

وی با بیان این‌که «در سال 91 برای 1143 امامزاده با زیربنای 702 هزار متر مربع با اعتبار مالی 113/07 میلیارد تومان و در سال 92 برای 1102 امامزاده با زیربنای 695706 متر مربع و اعتبار مالی 156/02 میلیارد تومان پروژه عمرانی در سازمان اوقاف تعریف شده است» گفت: در سال 93 تعداد پروژه‌های عمرانی تعریف شده در سازمان اوقاف برای امامزادگان و بقاع متبرکه به تعداد بالغی بر 1473 امامزاده با زیربنای 1340321 متر مربع با اعتبار مالی 315 میلیارد تومان بوده که از این مبلغ تا پایان آبان ماه سال جاری 148 میلیارد تومان در امامزاده‌ها محقق شده است. پیش‌بینی ما این است که تا پایان سال 93 شاهد 65 درصد پیشرفت فیزیکی در پروژه‌های عمرانی در این زمینه باشیم.

معاون بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف در ادامه با اشاره به اقدامات در دست انجام در معاونت متبوع خود، گفت: با توجه به ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری و همچنین نامگذاری سال جدید از سوی ایشان به عنوان اقتصاد و فرهنگ در معاونت بهره‌وری، طراحی و تدوین نظام جامع اقتصادی وقف را در دست اجرا داریم. در این راستا در حال حاضر با دانشگاه‌های مربوطه در ارتباط و در حال نهایی کردن تدوین نظام جامع اقتصاد وقف هستیم.

جعفری با تاکید بر این‌که «در این نظام باید جایگاه وقف در نظام تامین اجتماعی اسلامی تبیین شود» گفت: ما در تلاشیم تا در نظام جامع اقتصادی مباحثی از جمله تعاون، نقش وقف در فقرزدایی، اشتغالزایی و کارآفرینی، تبیین جایگاه موقوفات کشاورزی در بخش کشاورزی، تبیین جایگاه موقوفات با کاربری مسکونی در بخش مسکن و همچنین تبیین جایگاه موقوفات تجاری و صنعتی در بخش تجارت و صنعت را در دستور کار خود قرار دهیم.

وی طراحی و تدوین شاخص‌های بهره‌وری در سازمان اوقاف را از دیگر اقدامات در دست انجام معاونت بهره‌وری سازمان اوقاف دانست و گفت: از پایان سال 92 ما با تمرکز بر این موضوع بیش از 200 شاخص در شانزده حوزه کاری از جمله درآمدی، سرمایه‌گذاری و ... استخراج کرده‌ایم که از این تعداد نهایتا 76 شاخص نهایی، تصویب و ابلاغ شده است.

انتهای پیام

کد N644589