تبادل زندانیان میان دولت اوکراین و مخالفان

اوكراين

سخنگوی ریاست جمهوری اوکراین از تبادل صدها زندانی جنگ میان مقام‌های این کشور و جدایی طلبان شرقی اوکراین خبر داد و اعلام کرد این اقدام بخشی از برنامه 12 بخشی با هدف پایان دادن به ناآرامی‌ها در اوکراین محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، توافق برای تبادل 150 نیروی نظامی دولت اوکراین با 222 مخالف و جدایی طلب در پی مذاکره صلح میان دولت کی‌یف، مسکو، جدایی طلبان و سازمان امنیت و همکاری اروپا روز چهارشنبه گذشته صورت گرفت.

"سیواتوسلاو تسگولکو"، سخنگوی پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین در صفحه شخصی خود در فیس بوک نوشت، رئیس سرویس امنیتی اوکراین اعلام کرد که 146 نیروی اوکراینی به دولت کی‌یف تحویل داده شدند. این سرویس از آزادی چهار زندانی اوکراینی دیگر در چند روز آینده خبر داد. بنابراین زندانیان می‌توانند در مراسم‌ سال نوی مسیحی شرکت کنند.

پیشتر سرویس امنیت اوکراین اعلام کرده بود که دولت کی‌یف 225 تن از جدایی طلبان در بند اوکراین را تحویل داده است.

در جریان ناآرامی‌ها در شرق اوکراین، شبه جزیره کریمه در پی برگزاری همه پرسی به روسیه پیوست و 4700 تن جان خود را در مناطق شرقی و جنوب شرقی اوکراین از دست دادند.

در همین حال دولت اوکراین اعلام کرد در پی تبادل این زندانیان که روز جمعه صورت گرفت، رفت و آمد تمامی اتوبوس‌ها و قطارها به کریمه به حالت تعلیق درآمد که همین امر باعث شد تا هیچ رفت و آمدی به این منطقه و از این شبه جزیره صورت نگیرد.

مقام‌های اداره‌های حمل و نقل اوکراین علت این تعلیق را ضرورت حفاظت از جان مسافران به خاطر وخامت شرایط امنیتی در این شبه جزیره اعلام کردند.

کریمه تحت کنترل روسیه است اما تنها مسیر ارتباطی‌اش با اوکراین از طریق زمین است.

همچنین هنوز مشخص نیست که چه تعداد زندانی در بند دو طرف درگیر هستند اما ارتش اوکراین می‌گوید در ماه جاری میلادی حدود 600 نیروی اوکراینی به اسارت مخالفان جدایی طلب درآمده‌اند.

انتهای پیام

کد N643967