گورباچف: نشست‌های جدی برای حل بحران اوکراین لازم است/ پوتین روسیه را از فروپاشی نجات داد

روسيه,اوكراين

آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی ضمن ارائه کتاب جدیدش تحت عنوان "پس از کرملین" گفت، حل وضعیت اوکراین نیازمند نشست‌های جدی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، "میخائیل گورباچف"، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی گفت: همه ما از سیاستمداران گرفته تا جامعه نگران آنچه در اوکراین می‌گذرد، هستیم. ماهیت فطری و مادرزادی ما این است که دولت ما از مردمی که گرفتار هستند، حمایت می‌کند و بدون توجه به مشکلات خودمان پذیرای هزاران تن از چنین مردم گرفتاری است.

گورباچف درباره احتمال حل وضعیت اوکراین افزود: نشست‌های جدی و مذاکرات بسیار جدی برای حل این مساله لازم است. من پیشتر نیز ایده دیدار میان رهبران آمریکا و روسیه را مطرح کرده بودم.

وی ادامه داد: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه اخیراً به طور جدی از ناتو و برنامه‌های توسعه‌اش انتقاد کرده است. تاکنون شاهد بهبود این وضعیت نبوده‌ام. در مورد توسعه ناتو پوتین حق دارد که به مسوولیت ویژه آمریکا در این خصوص اشاره کند.

گورباچف ضمن تحسین اقدامات پوتین گفت: فکر می‌کنم که ما و تمامی شهروندان روسیه باید به خاطر داشته باشند که پوتین روسیه را از فروپاشی که در پی اقدامات برخی مناطق برای به رسمیت نشناختن قانون اساسی ما آغاز شده بود، نجات داده است.

وی افزود: نجات روسیه در آن دوران بحرانی یک اقدام تاریخی است. من و پوتین را از پیش از رئیس‌جمهور شدنش می‌شناسم. او از نظم و قدرت قضاوت بسیار خوبی برخوردار است.

گورباچف همچنین گفت: سیاستمداران بانفوذ آمریکایی و اروپایی باید علیه وخیم‌تر شدن روابط بین‌المللی اعتراض کنند و بسیاری از همکاران من نشانه‌های اولیه یک جنگ سرد جدید را مشاهده کرده‌اند و می‌دانند که آرام کردن شرایط چقدر حیاتی و دشوار است.

در همین حال وی درباره وضعیت داخلی روسیه گفت: مطمئنم که روسیه از این بحران گذر خواهد کرد و تنها سوال این است که چه موقع و به چه قیمتی، در حال حاضر ما باید در سیاست‌هایمان بسیار دقیق باشیم.

انتهای پیام

کد N643818

خواندنی از سراسر وب