لاریجانی با مسعود بارزانی دیدار کرد/ رئیس مجلس: مانند زمان صدام درکنار مردم اقلیم کردستان عراق هستیم

تسنیم نوشت:

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مهم‌ترین مسئله هم‌اکنون در منطقه، بحث تروریسم است، گفت: ایران همانند زمان صدام در کنار مردم اقلیم کردستان عراق ایستاده است.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پیش از ترک سلیمانیه در کنفرانس مطبوعاتی که در محل فرودگاه این شهر برگزار شد در سخنانی، گفت: محور اصلی این سفرها مسئله جریان تروریستی و راهکارهای مقابله با آن بوده است.

او با بیان اینکه مردم کُرد در حملات تروریستی مظلوم واقع شده‌اند، گفت: امروز کُردستان مورد حمله وحشیانه داعش قرار گرفته است. ما هم‌اکنون همانند زمان صدام کنار مردم اقلیم کردستان هستیم.

رئیس مجلس در ادامه با اشاره به سفرش به کشورهای سوریه و لبنان، تأکید کرد: مهم‌ترین مسئله هم‌اکنون در منطقه، بحث تروریسم است که چند کشور این منطقه را درگیر خود کرده‌ و یکی از کشورهایی که اکنون از تروریسم رنج می‌برد، عراق است.

لاریجانی با بیان اینکه از دیرباز روابط جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان عراق بسیار حسنه بوده است، گفت: این روابط دوستانه به زمان جنگ و زمان دفاع مقدس بازمی‌گردد، همان زمانی که صدام رفتاری وحشیانه با کُردهای عراق داشت.

او با اشاره به عملیات چریکی که در عراق و در زمان صدام با مسئولیت طالبانی انجام می‌شد، گفت: جلال طالبانی شخصیت ممتازی است و پس از آنکه حکومت صدام سقوط کرد و وی رئیس‌جمهور عراق شد، روابط ما با عراق نزدیک‌تر شد، زیرا طالبانی شخصیتی مهم و مؤثر است و در دموکراتیزه کردن و ایجاد امنیت در این کشور نقش مهم و ویژه‌ای داشته است.

رئیس مجلس گفت: در این سفر در مورد مسائل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بحث زائران با مقامات عراقی و استانداران نجف و کربلا صحبت شد.

لاریجانی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه ایران همانطور که از اقلیم کردستان عراق حمایت می‌کند، اگر منطقه‌ای سنی‌نشین نیز تشکیل شود، آیا از آن حمایت خواهد کرد، گفت: بافت‌های جمعیتی را در شرایط فعلی نمی‌توان تغییر داد و طرح چنین موضوعاتی به نفع هیچکس نیست، زیرا مهم‌ترین مسئله در عراق مبارزه با داعش و تروریست‌هاست.

او در توصیه‌ای به برخی سیاسیون عراق، گفت: در زمانی که مهم‌ترین مسئله اجرای عملیات و مقابله علیه تروریسم است، برخی صحبت‌ها را نکنند، زیرا صحبت در مورد این مسائل زیاد است.

رئیس مجلس در ادامه در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه آیا همانند گذشته که از اقلیم کُردستان عراق حمایت کردید، این پشتیبانی و حمایت ادامه خواهد داشت، گفت: دوستان ما در اقلیم کردستان جمع هستند و روابط تاریخی با ایران دارند؛ ما چه در زمان صدام و چه امروز هرگاه اقلیم کردستان دچار مشکل شده، به کمکش شتافته‌ایم و در همین زمان نیز با توجه به حمله‌های وحشیانه داعش در نقاط مختلف، جمهوری اسلامی ایران به کمک اقلیم کردستان شتافته و باعث شده است از این مشکل رهایی یابند.

لاریجانی، گفت: پس از سلیمانیه، عازم اربیل هستم تا با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق نیز گفت‌وگوها و رایزنی‌هایی انجام دهم.

 

لاریجانی با مسعود بارزانی دیدار کرد

رئیس مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش با رئیس اقلیم کردستان عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه سفر منطقه‌ای‌اش به برخی کشورهای منطقه که اقلیم کردستان عراق به سر می‌برد، امشب با "مسعود بارزانی" رئیس اقلیم کردستان عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

گفتنی است لاریجانی در این دیدار که در محل کاخ رئیس اقلیم کردستان عراق برگزار شد، با نوشتن پیامی دفتر یادبود این مجموعه را امضا کرد.

متن کامل پیام لاریجانی به شرح زیر است:

بازدید از اقلیم کردستان برای اینجانب و هیئت همراه مسرورکننده بود، پیشرفت‌های اقتصادی خوبی داشته‌اند. جمهوری اسلامی همیشه در کنار مسئولان اقلیم کردستان بوده، مخصوصا در شرایط سخت، امروز هم این همراهی در شرایط سخت مبارزه با تروریست‌ها خواهد بود.

علی لاریجانی

رئیس پارلمان ایران

 

45231

 

کد N643672