کروات‌ها پای صندوق‌های رای می‌روند

روز یکشنبه کروات‌ها پای صندوق‌های رای می‌روند تا رئیس جمهوری خود را انتخاب کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، چهار نفر نامزد انتخابات ریاست جمهوری در کرواسی هستند و "ایوو یوزیپوویچ"، رئیس جمهور کنونی، در صدر این لیست انتخاباتی حضور دارد.

احتمال دارد ژوزیپوویچ، نامزد حزب سوسیال دموکرات، وکیل و آهنگساز کلاسیک و "کولیندا گرابار کیتاروویچ"، وزیر امور خارجه سابق کرواسی و نامزد انتخاباتی از حزب محافظه کار اتحادیه دموکراتیک کرواسی در دور دوم انتخابات در تاریخ 11 ژانویه با یکدیگر برخورد کنند.

ژوزیپوویچ در سال 2010 با حکمی 5 ساله شروع به کار کرد که طبق آمار 5 / 46 درصد از آراء و رقیبش 9 / 34 درصد را به خود اختصاص داده بودند.

در کرواسی که یک دموکراسی پارلمانی بر کشور حاکم است، رئیس جمهور قدرت‌های محدودی دارد. رئیس جمهور فرمانده ارشد نیروهای مسلح است و همچنین سیاست خارجی کشور را هدایت می‌کند.

طی کمپین انتخاباتی این دو کاندیدای اصلی انتخابات شعار و قول پویایی اقتصادی را داده بودند. خانم گرابار کیتاروویچ از رقیب خود برای این که نتوانست اصلاحات اقتصادی در کشور ایجاد کند، انتقاد کرد.

این نامزد محافظه کار قبل از آن که در سال 2011 معاون دبیرکل ناتو در امور اطلاعاتی عمومی شود سفیر کرواسی در آمریکا بوده است.

انتهای پیام

کد N643351