رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور:

وقف سرمایه‌ای ملی است و باید به صورت صحیح بهره برداری شود

نماز جمعه,وقف

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور اظهار کرد: علمای حوزه های علمیه و اساتید و نخبگان دانشگاهی باید تلاش کنند تا نسبت به بهره وری و بهره برداری صحیح در جامعه گام بردارند و اقدامات علمی ، تبلیغی پژوهشی و توجیهی داشته باشند و به کمک دستگاه وقف بیایند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ‌حجت الاسلام و المسلمین محمدی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران با تاکید بر این‌که حوزه های علمیه ، دانشگاه‌ها و مراکز علمی آموزشی کشور باید تلاش کنند که به صورت عالمانه و دقیق و آنطور که مورد نیاز امروز جامعه است وقف را مورد توجه و بحث و بررسی قرار دهند اظهار کرد: چنانچه ما بخواهیم در کشور فرهنگ وقف عمومی و همگانی شود باید وقف کردن را یک ارزش بدانیم و عملاً بر آن ارزش بگذاریم.

وی با بیان این‌که متاسفانه در جامعه ما آن طور که باید برای وقف ارزش قائل نمی شوند اضافه کرد: متاسفانه امروز اگر کسی ملک شخصی در اختیار دارد و به طور مثال ارزش آن ملک به ازای هر متر یک میلیون تومان است چنانچه آن ملک را وقف کند متاسفانه آن ملک 50 درصد خود را از دست می‌دهد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور تصریح کرد: چنانچه می‌خواهیم مردم به وقف کردن تشویق شوند باید به موضوع وقف ارزش و بهای بیشتری قائل شویم و چنانچه ملکی دارای ارزشی است و صاحب آن، آن ملک را برای امور عام المنفعه وقف می‌کند باید برای آن ملک بها و ارزش بیشتری قائل شویم.

محمدی خاطر نشان کرد :‌چنانچه ما می‌خواهیم موضوع وقت در جامعه نهادینه و به فرهنگ عمومی تبدیل شود باید چنین مشکلاتی بر طرف شود. در همین راستا نیز مجلس و دولت و همچنین مسئولین باید برای حل این معضل اقداماتی انجام دهند تا هم به لحاظ مادی و به هم به لحاظ معنوی، مالی که برای امور عام المنفعه وقف می‌شود ارزش معنوی و مادی خاصی داشته باشد.

وی در ادامه با تاکید بر لزوم ارتقای بهره بری وقف گفت:‌متاسفانه امروز به دلیل کم توجهی و عدم اطلاع رسانی و همچنین عدم تبیین جایگاه وقف نگاه کلی نسبت به وقف نگاهی سطحی است و عده ای مال وقف را مالی بی‌صاحب می دانند.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با بیان این‌که مال وقف یک سرمایه ملی و عمومی است و باید از آن به صورت صحیح بهره برداری کرد تصریح کرد: در این راستا علمای حوزه های علمیه و اساتید و نخبگان دانشگاهی باید تلاش کنند تا نسبت به بهره وری و بهره برداری صحیح در جامعه گام بردارند و اقدامات علمی ، تبلیغی پژوهشی و توجیهی داشته باشند و به کمک دستگاه وقف بیایند.

محمدی همچنین با بیان این‌که متاسفانه برخی هنوز نسبت به سازمان اوقاف و دستگاه وقف نگاه گذشته را دارند و بی اعتماد هستند اظهار کرد: این موضوع ظلمی به امام و نظام و انقلاب اسلامی است. کسانی که مال وقف و موقوفات را حیف و میل کردند شایعه نادرستی مطرح می‌کنند و می‌گویند ای مردم اگر می خواهید وقفی انجام دهید وقف کنید اما سازمان اوقاف باخبر نشوند چرا که اگر آن‌ها مطلع شوند آن مال را از شما می گیرند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور اضافه کرد :‌این درحالی است که درقانون اساسی آمده است که چنانچه وقفی صورت گرفت دفتر اسناد باید یک سند نزد خود نگاه دارند و یک سند به واقف بدهد و یک سند نیز به ادارات اوقاف بفرستد تا این سرمایه وقف دچار حیف و میل نشود.

وی اضافه کرد:در قانون اساسی دو نوع سرمایه دولتی و خصوصی ذکر شده است که سرمایه دولتی اموال عمومی است که مربوط به دولت است و سرمایه خصوصی اموال شخصی افراد احاد مردم است. اما مال وقف نه برای دولت ونه برای ملت است بلکه سرمایه خاص فی سبیل الله در خدمت جامعه اسلامی است که برای حفظ و نگهداری آن اگر جایی اسناد و مدارکی وجود نداشته باشد این سرمایه بعد از مدت کوتاهی دچار حیف و میل می‌شود .

محمدی تاکید کرد: کسانی که چنین ادعاهایی علیه اوقاف مطرح می‌کنند افرادی هستند که خود موقوفات را حیف و میل کردند و نسبت به سرمایه وقف بی توجهی و خیانت کرده اند.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در ادامه با اشاره به فرارسیدن سالروز راهپیمایی 9 دی خاطر نشان کرد: 9 دی یکی از مهمترین روزها و ایام الله انقلاب اسلامی و روز قدرت نمایی و نمایش قدرت امام و ولایت بود. در روز 9 دی مردم عزیز ایران اسلامی آمدند و با ولایت و امام و رهبری میثاق مجددی بستند.

وی با بیان این‌که 9 دی روز اعلام وفاداری ملت به امامت و ولایت در مقابل مستکبرین بود گفت: در روز 9 دی مردم عالم و آگاه و وفادار به نظام ورهبری آمدند و مشت محکمی به استکبار و عوامل داخلی آن زدند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با بیان این‌که جای تاسف دارد که برخی از عوامل داخلی هنوز برای سران فتنه در داخل که توبه نکرده اند و از مردم عذرخواهی نکرده اند دلسوزی می‌کنند اما برای نظام اسلامی و امام شهیدان دلسوزی نمی کنند گفت: سران فتنه در سال 88 به امام، شهدا ، نظام اسلامی و مردم خیانت کردند و حقشان این بود که به اشد مجازات تنبیه بشوند اما با رأفت و رحمت نظام اسلامی از رافت و رحمت برخوردار شدند.

محمدی اضافه کرد: باید این رابدانیم که بعضی از عوامل داخلی و سران فتنه در خارج از مطرح کردن فتنه 88 و روز 9 دی عصبانی می‌شوند. باید مراقب باشیم که نگذاریم این موضوع در جامعه به فراموشی سپرده شود باید مراقب باشیم که جریان فتنه انگیز به فراموشی سپرده نشود.

انتهای پیام

کد N643335