ترکیه برای همکاری با عراق در مبارزه با داعش شرط گذاشت

تسنیم نوشت:

دولت ترکیه همکاری با عراق علیه گروه تروریستی داعش را به مبارزه با گروه موسوم به حزب کارگران کردستان ترکیه "پ.ک.ک" مشروط کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری المسله، حیدر العبادی نخست وزیر عراق که سرگرم دیدار از آنکارا است، در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با احمد داود اوغلو همتای ترک خود شرکت کرد و گفت: گروه داعش امنیت عراق و ترکیه و همه منطقه را تهدید می کند.

دولت ترکیه با انتقادهای بین المللی زیادی به علت اجازه دادن به عناصر تندرو و افراطی برای رفتن به سوریه از طریق خاک ترکیه روبرو است.

العبادی در این کنفرانس خبری گفت: می‌توانیم با یکپارچه کردن توان خود و حمایت کشورهای منطقه داعش را شکست دهیم و انتظار داریم که در این راه ترکیه در زمینه تبادل اطلاعات و آموزش نظامی و مسلح کردن نیروهای (عراقی) کمک کند.

از سوی دیگر نخست وزیر ترکیه نیز گفت: ترکیه عملا جنگجویان کرد عراقی وابسته به نیروهای پیشمرگه را برای نبرد با تروریست ها آموزش داده است و ما از هر ایده ای که باعث حمایت بیشتر از بغداد می‌شود، استقبال می‌کنیم.

اوغلو گفت: ما آماده ارایه هرگونه کمک علیه گروه‌های تروریستی از جمله گروه‌های نوظهور اخیر مثل داعش و حزب کارگران کردستان ترکیه هستیم که از طریق خاک عراق علیه ترکیه حملاتی را صورت می‌دهد.

برپایه این گزارش، به نظر می رسد که اوغلو تاکید فراوانی بر ذکر نام حزب کارگران کردستان ترکیه دارد تا این برداشت را بدست دهد که مشارکت ترکیه در جنگ علیه تروریسم در وهله اول بسته به نیازهای منافع ملی این کشور است.

العبادی تصریح کرد: نیروهای امنیتی و نیروهای پیشمرگه عناصر گروه تندروی داعش را به سرعت از مناطق تحت کنترل آنها بیرون می رانند.

برپایه این گزارش، سفر العبادی به ترکیه درپی سفر ماه نوامبر جاری به بغداد، نشانه ای از بهبود روابط بین دو کشور است که در سالهای اخیر به چند علت از جمله کمک ترکیه به منطقه کردستان عراق برای صادرات نفت به طور مستقل و یکجانبه به خارج از کشور از طریق ترکیه، تیره شده بود.

دولت عراق تاکید می‌کند که هرگونه فروش نفت این کشور باید توسط قراردادهای دولت مرکزی با طرف های خارجی و زیر نظر دولت بغداد صورت گیرد.

نخست وزیر عراق گفت: ما خواهان صادرات نفت از طریق ترکیه هستیم؛ زیرا به نفع عراق است.

4949

کد N643244