توافق اطلاعاتی آمریکا، ژاپن و کره‌جنوبی برای مقابله با برنامه‌های اتمی پیونگ‌یانگ

کره جنوبی، آمریکا و ژاپن اولین معاهده سه جانبه اشتراک اطلاعات را به منظور همکاری بهتر بر روی تهدیدات موشکی و اتمی کره شمالی امضا خواهند کرد.

کره جنوبی، آمریکا و ژاپن اولین معاهده سه جانبه اشتراک اطلاعات را به منظور همکاری بهتر بر روی تهدیدات موشکی و اتمی کره شمالی امضا خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، آمریکا به صورت جداگانه، توافق‌های اشتراک اطلاعات با کره جنوبی و ژاپن که هر دو متحد واشنگتن محسوب می‌شوند و میزبان ده‌ها هزار نیروی آمریکایی هستند، دارد.

اما سئول و توکیو چنین معاهده‌های دو جانبه‌ای ندارند و علت آن اختلافاتی است که از حکومت استعماری ژاپن بر شبه جزیره کره بین سال‌های 1910 تا 1945 نشات می‌گیرد. دو کشور در سال 2012 تقریبا به یک معاهده اشتراک اطلاعات دست یافتند اما به دلیل اعتراضات داخلی در سئول، امضای توافقنامه در آخرین لحظه لغو شد.

طبق معاهده سه جانبه‌ای که قرار است طی روزهای آتی به امضا برسد، کره جنوبی و ژاپن تنها بر سر برنامه‌های موشکی و اتمی کره شمالی به تبادل اطلاعات خواهند پرداخت که این اقدام از طریق آمریکا انجام می‌شود.

معاهده مذکور به این سه کشور اجازه می‌دهد تا سریعا به تحرکات کره شمالی پاسخ دهند؛ امضای این معاهده خصوصا پس از سومین آزمایش اتمی پیونگ یانگ در فوریه 2013 بیشتر اهمیت یافت. طبق بیانیه مقام‌های سئول، استفاده از اطلاعات ژاپن روند شناسایی و تجسس درباره کره شمالی را افزایش می‌دهد.

مقام‌های کره جنوبی بر این باورند که پیونگ یانگ در ساخت کلاهک‌های ‌هسته‌ای سبک و کوچک قابل نصب بر روی موشک‌ها پیشرفت داشته است و این موشک به آمریکا می‌رسد. طبق اعلام مقام‌های دفاعی کره جنوبی امضای رسمی معاهده سه جانبه روز دوشنبه میان معاون وزیر دفاع کره جنوبی و همتایان وی از آمریکا و ژاپن انجام می‌شود.

انتهای پیام

کد N643236