معاون وزیر خارجه: برای مقابله با داعش از هیچ کمکی به عراق دریغ نمی‌کنیم

ايران,عراق,داعش

معاون آسیا اقیانوسیه و مشترک المنافع وزیر امور خارجه همکاری ایران و جمهوری آذربایجان در منطقه را ضروری دانست.

معاون آسیا اقیانوسیه و مشترک المنافع وزیر امور خارجه همکاری ایران و جمهوری آذربایجان در منطقه را ضروری دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ابراهیم رحیم‌پور در گفت‌وگو با خبرگزاری ترند در ارزیابی از روابط آذربایجان و ایران در حال حاضر گفت: روابط ایران و آذربایجان بعد از سفر مهمی که بین دو کشور انجام شد سفر جناب آقای الهام علی اف به تهران و سفر جناب آقای روحانی به باکو خیلی از مسائل دو کشور تقریبا حل شد و در یک مسیر خوبی قرار گرفته است و لذا در سطح وزرا همکاریهای خوبی را شروع کرده ایم. در مسیر این هستیم که بتوانیم در کارهایی که بیشتر هم جدید است وارد بشویم. از این نظر به خصوص با وضعیتی که در منطقه هست و تحولاتی که به صورت منفی دیده می شود در منطقه همکاری ایران و آذربایجان هم یک همکاری واجب و لازمی است و هم مفید است. طرفین به دنبال این هستند که از این وضعیت به نفع دو کشور استفاده بکنند.

وی افزود: از این نظر ما هم بعضی مسائل را مدیریت کرده و هم وارد فضای استفاده از فرصت‌ها شده‌ایم. به نظر می‌رسد که با همین اراده‌ای که در دو کشور است کارها به جلو می‌رود و امیدواریم که سرعت این را بتوانیم زیاد بکنیم. فعلا سرعت زیاد نیست اما با تدبیر و با برنامه جلو می رویم و از این جهت برنامه هایی در دست اقدام دو کشور است که هر چه زودتر به نتیجه برسد و چشم انداز روابط دو کشور را خوب می‌بینم.

وی در پاسخ به این سوال که موضوع فاینانس مالی چین و هند برای پروژه های ایران سال‌هاست که مطرح شده، اما ظاهرا به نتیجه نرسیده است. اخیرا گزارش‌هایی درباره توافقات طرفین مطرح شده است، چه توافقاتی انجام شده و آیا می توانید آماری از مبالغی که توافق شده و زمینه‌هایی که فاینانس در آن هزینه خواهد شد را توضیح دهید؟ گفت:در مورد چین این فاینانس وجود داشته و الان هم در حال انجام است. پروژه‌های جدیدی هم تفاهم شده و آن‌ها هم به زودی شروع می‌شود. در مورد هند هم موضوع در دست مذاکره هست و توافقاتی شده و این توافقات البته نهایی نشده ، به نظر می رسد که به سمت توافق نهایی می‌رود.

رحیم پور در پاسخ به سوالی مبنی بر این که ایران و روسیه چندین سال پیش موضوع استفاده از ارزهای ملی را به جای دلار و یورو در تجارت دوجانبه مطرح کرده‌اند، اما آخرین اظهارات حاکی است که این موضوع مسکوت شده است. آیا مذاکرات هم اکنون ادامه دارد؟ آیا افت دو برابری ارزش روبل، ریسک معامله با ارزهای ملی را افزایش نمی‌دهد؟ گفت:

الان ما اگر با روسیه یک اقداماتی را انجام بدهیم با همین وضعیت موجود داریم انجام می‌دهیم. یعنی طلبی یا بدهی از گذشته نبوده که کاهش قیمت روبل روی آن اثر منفی گذاشته باشد. ایران و روسیه یک مبادلاتی دارند که آن مبادلات خیلی زیاد نبوده است. طرفین در کمیسیون مشترک تصمیم گرفته‌اند که بتوانند حجم مراوداتی که داشتند را افزایش دهند. از این نظر تقریبا در حال آغاز یک دوره جدید در روابط دو کشور هستیم. این دوره جدید در همین وضعیتی است که به اصطلاح قیمت روبل در مقابل دلار مشخص است یا قیمت ریال در مقابل دلار مشخص است آغاز می‌شود. از این نظر الان که شروع بکنیم به نظر نمی‌رسد تاثیری داشته باشد. با وضع موجود ما شروع می‌کنیم و به عبارتی در حال شروع هستیم. طبیعی است ما با روسیه بایستی حجم روابط اقتصادی، تجاری و صنعتی‌مان را افزایش دهیم . این هم تصمیم رهبران دو کشور است. یک مقداری شاید سرعتش زیاد نبوده اما با یک تصمیم عاقلانه طرفین وارد صحنه شده‌اند و فکر می‌کنم به نفع دو طرف هست که این کار را انجام بدهند و خوشبختانه هم ما صادرات به روسیه خواهیم داشت و هم واردات و یک طرفه نیست، این جاده دو طرفه است. بازار جدیدی برای ایران و همچنین بازار جدیدی برای روسیه در حال شکل گیری است؛ با وضعیت جدید تحریمی که در هر دو کشور هم حاکم است.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به این که مذاکرات پیرامون برنامه هسته‌ای ایران ادامه دارد، اما با توجه به توافق تلطیف مناسبات و لغو برخی تحریمها، ایران روابط تجاری خود را به صورت چشمگیری گسترش داده که نتایج آن در آمارهای گمرکی مشهود است. اما ظاهرا ایران هنوز بیش از 90 درصد صادرات نفتی و غیرنفتی خود را به کشورهای شرقی انجام می دهد. آیا برنامه‌ای برای چرخش به اقتصادهای غرب نیز وجود دارد؟ گفت: ما در دوره تحریمی خودمان را با وضعیت جدید سازگار کردیم و طبعا با کشورهای غیر غربی همکاری بیشتری داشتیم . از این جهت توانستیم خودمان را به خوبی اداره کنیم. در شرایط مذاکرات هم ، وقتی مذاکرات به نتیجه می رسد و شواهدش هست ما می‌بینیم که از کشورهای غربی هم گرایشات زیادی به طرف ایران دارند و بازار ایران هم بازار جذابی است برای آنها و همین حالا قبل از برداشته شدن تحریم‌ها هم شاهد مطالعه قوی کشورهای غربی در ایران هستیم. طبعا یک گرایش دو طرفه وجود دارد و در صدد این هستیم که در شرایط جدید یک بالانسی در روابط خارجی تجاری ایران بشود، اما این به معنای اینکه ما شرکای دوره تحریم خودمان را فراموش بکنیم نیست. ما به عبارتی الان 140 میلیارد دلار رابطه تجارت خارجی داریم با برداشتن تحریمها این رقم تقریبا می‌رود به 200 میلیارد دلار و یک مقدار بالاتر و این طبیعی است که این 140 میلیارد دلار را با همین شرکای فعلی خودمان همکاری خواهیم داشت و بقیه آن را با شرکای جدید تنظیم خواهیم کرد. فلذا وضع موجود را ما از دست نمی‌دهیم و وضعیت جدید را با امکانات جدید با کشورهایی که علاقمند باشند با آنها خواهیم داشت. بنابراین ما هم شرکای دوره تحریمی را حفظ خواهیم کرد و هم شرکای جدیدی را به آن اضافه خواهیم کرد.

معاون وزیر خارجه در پاسخ به این که مذاکرات هسته‌ای چه میزان امید در خود ایران برای بهتر شدن روابط سیاسی و اقتصادی عادی با جامعه بین‌المللی ایجاد کرده است؟ گفت: می‌شود گفت امید در هر دو طرف ایجاد شده. هم در کشورهای غربی و هم در داخل ایران. از این نظر فکر می‌کنم که یک واقعیتی است که این مسیر، مسیر برد - برد است . به همین نسبت هم طبیعتا یک توقع و انتظاراتی در دو طرف ایجاد شده و البته مردم ما چون یک شرایط سختی را در گذشته طی کرده‌اند، خیلی هم زودباور نیستند. بنظر می رسد که امید وجود دارد ولی خوب به هر حال تدبیر هم هست. هر دوی اینها مکمل هم دیگر هستند و ما به سمتی می‌رویم که هم وضعیت بهتری داشته باشیم و هم وضعیت بهتری را برای کشورهای دیگر می خواهیم. موضوع دو طرفه است.

وی در پاسخ به سوالی درمورد برنامه ایران برای کمک به عراق در مقابله با داعش گفت: در مورد همکاری‌های ایران با بغداد و حتی در کردستان که قسمتی از عراق است؛ اینها جزو متحدین ما هستند و هر نوع کمکی را از ما بخواهند ما دریغ نمی‌کنیم. امنیت عراق و امنیت ما با همدیگر عجین شده و لذا از این جهت یک متحد ما هستند و به آنها کمکهای متفاوتی را کردیم و ادامه خواهیم داشت تا اینکه بتوانیم متفقا با تروریسم مقابله بکنیم. در مورد سوریه هم باز همین طور است. سوریه هم به هر حال همه دنیا می‌داند که ما در مقابل تروریسم در سوریه ایستادیم. ایران هم متحد سوریه است و از این جهت خوشحالیم که غربی ها هم متوجه شده‌اند که نبایستی در سوریه خلاء قدرت ایجاد بشود. خلاء قدرت توسط گروههای به شدت ضد انسانی تقویت می‌شوند و نبایستی خلاء قدرت در سوریه توسط تروریستها پر بشود. به نظر می‌رسد که ایستادگی سوریه و ایران برای منطقه و دنیا خوب بوده است و اگر قبلا ما را متهم می‌کردند اخیرا این اتهامات کمتر شده است ، برای اینکه کشورهای غربی متوجه داعش و تروریستهای ضد بشری شده‌اند و از این جهت بایستی ممنون ایران باشند که توانستیم یک جوری کمک کنیم به سوریه تا این خلاء قدرت در آن جا ایجاد نشود.

انتهای پیام

کد N643165