مسکو ژانویه میزبان مذاکرات صلح سوریه

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: مذاکرات صلح میان دولت سوریه و اپوزیسیون ماه آتی (ژانویه) در مسکو برگزار می‌شود.

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: مذاکرات صلح میان دولت سوریه و اپوزیسیون ماه آتی (ژانویه) در مسکو برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مذاکرات مذکور احتمالا پس از 20 ژانویه برگزار می‌شود وبه گفته الکساندر لوکاشویچ، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مرحله اول مذاکرات نمایندگان اپوزیسیون داخلی و خارجی سوریه شرکت خواهند داشت و در مرحله بعدی، دولت سوریه به آن‌ها می‌پیوندد.

روسیه که در جریان جنگ داخلی سوریه همواره پشتیبان دمشق بوده است، اخیرا پیشنهاد داد تا مذاکراتی بدون پیش شرط میان طرفین درگیر برگزار شود. لوکاشویچ به نام افراد و یا گروه‌هایی که قرار است در مذاکرات شرکت کنند، اشاره‌ای نکرد و گفت: مسکو هنوز منتظر پاسخ برخی گروه‌ها است.

اصلی‌ترین اپوزیسیون سوریه که تحت حمایت غرب است، به روسیه اعتماد ندارد و می‌گوید که هر نوع مذاکره سازش باید براساس توافق ژنو باشد. طبق آن گذار سیاسی در سوریه به سمت دموکراسی باید اتفاق بیفتد و این کار باید از طریق تشکیل دولت موقت با اختیارات کامل اجرایی صورت بگیرد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد، احتمالا ولید معلم، وزیر خارجه سوریه نماینده دمشق در مذاکرات خواهد بود ولی احتمال مشارکت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در مذاکرات اندک است.

با این حال وی گفت: نمی‌توان هیچ احتمالی را رد کرد اما در شرایط کنونی حضور در مذاکرات در سطح ریاست جمهوری مطرح نیست چرا که نشست‌ها با هدف رایزنی برگزار می‌شود.

وی همچنین حضور استفان دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه را در مذاکرات رد نکرد. این مقام روسی با تاکید بر اینکه درگیری سوریه باید با ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک حل و فصل شود، بار دیگر گفت: مسکو از دولت سوریه در مبارزه با شبه نظامیان داعش و سایر افراط گرایان حمایت می‌کند.

انتهای پیام

کد N643084