بازداشت نوجوان ترکیه‌ای به خاطر اهانت به اردوغان

رسانه‌های محلی گزارش دادند، پلیس ترکیه نوجوانی 16 ساله را به اتهام اهانت به رئیس‌جمهوری ترکیه بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، رسانه‌های محلی روز پنجشنبه گزارش دادند، پلیس ترکیه یک نوجوان دبیرستانی 16 ساله را به اتهام توهین به رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه بازداشت کرده است.

وکیل این نوجوان به بازداشت موکلش اعتراض کرده است. بازداشت وی پس از آن انجام شد که وی بیانیه‌ای را در جریان مراسم یادبود یک سرباز ترک‌تبار که به دست افراطیون در دهه 1920 کشته شد، قرائت کرد.

بنا بر گزارش رسانه‌های محلی، این نوجوان دبیرستانی در حین سخنرانی خود برای جمعی از معترضان، اردوغان و حزب حاکم عدالت و توسعه وی را به فساد متهم کرد.

در پی این بازادشت، احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه هم ضمن دفاع از عملکرد پلیس گفته "مقام ریاست جمهوری باید مورد احترام شمرده شود."

توهین به رئیس‌جمهوری در ترکیه جرم محسوب می‌شود و این نوجوان در صورت اثبات جرم، ممکن است به تحمل چهار سال زندان محکوم شود.

10 روز پیش هم پلیس ترکیه در عملیاتی شبانه بیش از 100 مخالفان رجب طیب اردوغان را بازداشت کرد که با واکنش‌های بین‌المللی همراه بود.

در این عملیات، پلیس به مقر روزنامه زمان، یکی از پرتیراژترین روزنامه‌های ترکیه و شبکه تلویزیونی سامان‌یولو حمله کرد که با واکنش کارکنان و بعضی از هواداران این رسانه‌ها مواجه شد.

انتهای پیام

کد N643064