اوباما: پس از 13 سال جنگ افغانستان امن‌تر شده است

رئیس‌جمهوری آمریکا در پیامی خطاب به نیروهای کشورش با اشاره به پاپان بیش از یک دهه جنگ در افغانستان طی روزهای آتی گفت: پس از 13 سال جنگ، افغانستان امن‌تر شده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در پیامی خطاب به نیروهای کشورش با اشاره به پاپان بیش از یک دهه جنگ در افغانستان طی روزهای آتی گفت: پس از 13 سال جنگ، افغانستان امن‌تر شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا با تقدیر از ارتش کشورش، پایان بیش از یک دهه جنگ در افغانستان را اعلام کرده و در پیام کریسمس خود به نیروهای آمریکایی گفت که "جانفشانی آنها موجب شده تا صلح‌ و آرامش بیشتری پس از خاکسترهای 11 سپتامبر در جهان" ایجاد شود. وی افزود: طی روزهای آتی ما به عملیات رزمی نیروهایمان در افغانستان پایان می‌دهیم.

اوباما با حضور در پایگاه تفنگداران دریایی در هاوائی گفت: اگرچه چالش‌های دشواری برای ارتش آمریکا در نقاط حساسی همانند عراق و غرب آفریقا باقی مانده، اما در کل به دلیل اقدامات سربازان آمریکایی جهان به مکان بهتری تبدیل شده است چرا که نیروهای آمریکایی با هدف مبارزه کردند و کشورشان را در اولویت قرار دادند. آمریکایی‌ها و رئیس‌جمهوری آمریکا قدردان این زحمات است.

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد: به دلیل خدمات فوق‌العاده زنان و مردان در نیروهای مسلح آمریکا، هم‌اکنون افغانستان فرصت بازسازی خودش را به دست آورده است. افغانستان امن‌تر شده است و دیگر منبع حملات تروریستی قرار نمی‌گیرد.

پس از 13 سال جنگ با هزینه یک تریلیون دلار، آمریکا در حال خارج کردن اکثر نیروهای رزمی خود از افغانستان تا روزهای پایانی سال جاری میلادی است. حال آمریکا و شرکایش تلاش می‌کنند تا فصل خونینی را که پس از حمله به آمریکا در 11 سپتامبر 2001 آغاز شد، ورق بزنند و آن را خوب نشان دهند. آمریکا و ناتو قصد دارند تا از 140 هزار نیروی خود در سال 2010، تنها 13 هزار و 500 نیرو برای آموزش و حمایت از ارتش افغانستان در این کشور باقی بگذارند.

انتهای پیام

کد N642904