پلیس چین به سوی معترضان تبتی آتش گشود

یک گروه حقوق بشری که امروز (جمعه) از تیراندازی پلیس چین به سوی تبتی‌های معترض خبر داد اعلام کرد، این اقدامات پس از یکسری خودسوزی‌های تبتی‌ها علیه دولت چین در همین منطقه رخ داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، گروه تبت آزاد مستقر در انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد، پس از آنکه پلیس برای متفرق کردن تبتی‌های معترض به قوانین تبعیض‌آمیز دولت پکن به سوی آن‌ها گاز اشک آور و تیر شلیک کرد، یک راهب تبتی از ناحیه دست مورد اصابت گلوله قرار گرفت. این درگیری‌ در استان سیچوآن در غرب چین و هم مرز با تبت رخ داد.

گروه تبت آزاد اعلام نکرده که این تیراندازی چه زمان رخ داده و پلیس نیز به این مساله پاسخی نداده است.

فعالان حقوق بشر می‌گویند چین آزادی مذهب و فرهنگ در تبت را که از سال 1950 تحت رهبری چین قرار دارد نقض می‌کند اما دولت پکن می‌گوید ارتش آزادی بخش خلق چین به دنبال آزادی صلح آمیز در این منطقه واقع در هیمالیاست و تنها برای توسعه و بهبود اوضاع در این منطقه دست به اقداماتی می‌زند.

تبتی‌ها در تبت و سایر مناطق چین در سالهای اخیر برای نشان دادن اعتراض و نارضایتی خود در قبال سیاستهای "نادرست" این کشور دست به خودسوزی زده‌اند به طوری که در سال 2012 بیش از 80 تبتی اعتراض خودشان را به همین طریق ابراز کرده و اکثرشان جان خود را از دست دادند.

البته تعداد خودسوزی‌ تبتی‌ها در چند سال گذشته کاهش داشته اما یک راهب تبتی 37 ساله روز سه شنبه خودش را در مقابل پاسگاه پلیس منطقه "داوو" واقع در سیچوآن به آتش کشیده و این سومین خودسوزی مرگبار در هشت روز گذشته محسوب می‌شود.

روز دوشنبه نیز یک زن 20 ساله خود را در منطقه "انگابا" واقع در همین استان آتش زد و هفته گذشته هم یک مرد 34 ساله در مقابل پاسگاه پلیس در گانسو، غرب چین همین کار را انجام داد.

دالایی لاما، رهبرمذهبی بوداییان تبت که در سال 1959 و در پی یک قیام ناکام علیه دولت چین به هند گریخته، این خوسوزی‌ها را در حالی ناراحت کننده می‌داند که پکن وی را عامل اصلی و محرک این خودسوزی‌ها اعلام می‌کند.

انتهای پیام

کد N642842