سازمان ملل اخراج دو تن از مقامات ارشد خود از سودان را غیرقابل قبول خواند

سازمان ملل با اعلام اینکه دولت سودان دو تن از مقام‌های ارشد این سازمان را اخراج کرده است، این اقدام را غیر قابل قبول دانست؛ اقدامی که به نظر افزایش تحرکات رئیس جمهوری این کشور آفریقایی در قبال فعالیت‌های سازمان ملل محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: علی الزعتری، هماهنگ کننده برنامه توسعه سازمان ملل مستقر در سودان و یونه اله، مدیر این برنامه در سودان به دستور عمر البشیر،‌ رئیس جمهوری این کشور آفریقایی اخراج شدند.

منابع سازمان ملل اعلام کردند یونه اله، هلندی‌آلاصل است و 29 دسامبر دولت سودان به وی گفت تا این کشور را ترک کند. زعتری نیز که یک تبعه اردنی است دوم ژانویه 2015 سودان را ترک می‌کند.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل در بیانیه‌ای اعلام کرد: بان کی مون،‌ دبیرکل سازمان ملل متحد درخواست دولت خارطوم را برای خروج این دو تن از مقام‌های ارشد سازمان ملل مورد محکومیت قرار داده است.

وی ادامه داد: تحریم پرسنل سازمان ملل و جلوگیری از فعالیت‌های آن‌ها در سودان که تنها براساس منشور سازمان ملل در این کشور آفریقایی صورت می‌گیرد غیرقابل قبول است. بان کی مون از دولت خارطوم می‌خواهد تا در تصمیمش هرچه سریعتر تجدیدنظر کرده و به مقامات این کشور آفریقایی تاکید می‌کند تا به طور کامل با فعالیت‌های سازمان ملل و با نمایندگان این سازمان بین‌المللی در سودان همکاری کند.

علت اصلی اخراج این دو تن از مقام‌های ارشد سازمان ملل از سودان هنوز مشخص نیست اما این تصمیم یک ماه پس از درخواست عمر البشیر از صلحبانان سازمان ملل در خارطوم برای خروج از این کشور اتخاذ شده است. چرا که رئیس جمهوری سودان حضور آن‌ها در منطقه را عامل شکاف امنیتی می‌داند. البته رئیس نیروهای صلح بان سازمان ملل در دارفور اعلام کرده که بعید به نظر می‌رسد که به خواسته دولت خارطوم تن دردهد.

درگیری‌ها در دارفور در سال 2003 زمانی آغاز شد که بسیاری از قبال آفریقایی علیه دولت خارطوم سلاح به دست گرفته و مقام‌های این کشور را به تبعیض نژادی علیه خود متهم کردند.

انتهای پیام

کد N642805