پلیس ترکیه 167 دانشجو را بازداشت کرد

در پی وقوع درگیری‌هایی میان گروه‌های دانشجویی، پلیس این کشور از بازداشت 167 دانشجو خبر داد. در همین حال، راهپیمایی دانشجویان برای بزرگداشت سالگرد حملات هوایی «اولودره» که در جریان آن 38 تن در جنوب شرق ترکیه کشته شدند، به خشونت کشیده شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، پلیس ترکیه همچنین برای متفرق کردن دانشجویانی که در دانشگاه «قاضی» آنکارا از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

درگیری‌ها در دانشگاه «سوتچوامام» در قهرمان ماراش روز چهارشنبه آغاز شد و تا پنج‌شنبه نیز ادامه یافت. این درگیری زمانی آغاز شد که گروهی از دانشجویان به «یوکسل تکین»، از دانشجویان دپارتمان اقتصاد این دانشگاه توهین کردند. پلیس که برای متفرق کردن دانشجویان به محل اعزام شده بود از گاز اشک‌آور و آب پرفشار استفاده کرد.

دو گروه دیگر از دانشجویان نیز برای حضور در این درگیری به دپارتمان علوم اقتصادی این دانشگاه وارد شده و اقدام به شکستن پنجره‌های ساختمان و آسیب رساندن به املاک این محوطه دانشگاهی کردند. پلیس با بررسی دوربین‌های مدار بسته به تعیین هویت دانشجویان خاطی پرداخته و 67 تن از آن‌ها را دستگیر کرد. دانشجویان پیش از بازجویی توسط پلیس تحت بررسی‌های پزشکی قرار گرفتند. اقدامات امنیتی نیز در محوطه این دانشگاه شدت یافته است.

در یک درگیری دیگر گروه‌هایی از دانشجویان در دانشگاه قاضی آنکارا با یکدیگر درگیر شدند و پلیس ضد شورش برای متفرق کردن آن‌ها از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

در استان آدانا نیز 400 دانشجو در دانشگاه «چوکوروا» در محوطه دانشگاه برای بزرگداشت مراسم سالگرد حملات هوایی «اولودره» که در جریان آن 38 تن در جنوب شرق ترکیه کشته شدند به راهپیمایی پرداختند. یک گروه دیگر از دانشجویان به این راهپیمایان با سنگ و چوب حمله‌ور شدند. دانشجویان چپگرا به کتابخانه دانشگاه حمله کرده و برخی از دانشجویان این دانشگاه را در آن محبوس کردند.

پلیس ضدشورش ترکیه برای متفرق کردن این گروه‌های دانشجویی از گاز اشک‌آور استفاده کرده و 100 تن از آن‌ها را دستگیر کرد. فکری آکتاش، معاون رئیس پلیس استان آدانا نیز در جریان این درگیری و در پی اصابت سنگ به پشت سرش مجروح شد و هم اکنون در بیماریستان به سر می‌برد.

در دانشگاه «بینگل» واقع در جنوب شرق استانی با همین نام پلیس در راهپیمایی که برای بزرگداشت همان مراسم برگزار شده بود مداخله کرد. شاخه حزب مردم دموکراتیک استان بینگل بیانیه‌ای را در اعتراض به بازداشت‌های دانشجویان توسط پلیس منتشر کرد و در آن این درگیری‌ها را محکوم و اعلام کرد: چند تن از اعضای این حزب نیز در میان بازداشتی‌ها هستند.

پس از انتشار این بیانیه گروهی از نیروهای پلیس‌ تلاش کردند تا دانشجویان معترض را متفرق کنند و دانشجویان با پرتاب سنگ به سمت افسران پاسخ‌ دادند. پلیس نیز از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

در جریان حمله هوایی جنگنده‌های ارتش ترکیه در 28 دسامبر 2011 در منطقه اولودره واقع در استان شرناک 38 تن از ساکنان این منطقه کشته شدند. قربانیان در حال سفر به روستاهای خود در این منطقه از شهرهای شمالی عراق بودند که جنگنده‌های ترکیه آن‌ها را بمباران کردند. بعدا ارتش ترکیه اعلام کرد که فرماندهان نظامی گمان بردند که این افراد غیرنظامی، شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) بودند.

انتهای پیام

کد N642804